800 plus miało być odpowiedzią na demograficzny kryzys w Polsce, ale liczby urodzeń wciąż spadają. Nowe dane pokazują, że program nie przyniósł oczekiwanych efektów. Rząd po raz pierwszy przyznał, że jego wpływ na dzietność był znikomy.
305 miliardów złotych na 500 plus, a demografia wciąż w kryzysie
Program 500 plus, który miał poprawić dzietność w Polsce, okazuje się niewystarczający. Jak wynika ze sprawozdania rządu za 2023 rok, liczba urodzeń w kraju nadal dramatycznie spada, mimo ogromnych nakładów finansowych – 305 miliardów złotych przeznaczonych na świadczenia od początku istnienia programu. „Rzeczpospolita” podaje, że program miał wpłynąć na wzrost liczby urodzeń, ale jedynie w pierwszych latach po jego wprowadzeniu odnotowano niewielki wzrost. Obecnie rząd przyznaje, że program zawiódł w walce z kryzysem demograficznym.
Spadająca liczba urodzeń – niewielki wpływ 500 plus
Już w latach 2017-2018 widać było krótkotrwały efekt programu, kiedy liczba urodzeń była wyższa niż zakładano. Jednakże od tego czasu nastąpił znaczący spadek. W 2023 roku urodziło się 272,5 tys. dzieci, co oznacza, że liczba ta była o 35,5 tys. mniejsza niż przewidywano w wariancie najniższym i aż o 50 tys. mniejsza niż zakładał wariant średni. Rządowa analiza potwierdza, że problem wynika m.in. ze zmniejszającej się liczby kobiet w wieku rozrodczym i obniżającego się współczynnika dzietności.
Czytaj także: 500 plus dla seniora
Program 500 plus nie zredukował ubóstwa
Oprócz porażki demograficznej, sprawozdanie rządu zwraca uwagę na fakt, że 500 plus nie zredukował skrajnego ubóstwa. W 2023 roku zasięg ubóstwa wyniósł 6,6 proc., co jest wynikiem podobnym do tego sprzed wprowadzenia programu, kiedy to wskaźnik wynosił 6,5 proc. Mimo rosnących wydatków na politykę prorodzinną – z 63 miliardami złotych planowanymi na program 800 plus – efekty w ograniczaniu ubóstwa oraz wspieraniu dzietności okazują się niewielkie. Przypominamy, że w 2025 roku rozpocznie się nowy okres zasiłkowy 800 plus.
Obecnie, jak podaje Rzeczpospolita, polityka prorodzinna w Polsce przynosi mizerne rezultaty, mimo że Polska należy do krajów Unii Europejskiej z największymi wydatkami w tym obszarze.
Źródło: Money.pl