Będzie dłuższy urlop macierzyński? Jest poparcie polityków
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_108670164_s%C5%82odki-weso%C5%82y-maluch-u%C5%9Bmiecha-si%C4%99-podczas-gdy-pozytywna-m%C5%82oda-matka-relaksuje-si%C4%99-w-pobli%C5%BCu.html

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Regulacja może wejść w życie szybciej, niż się spodziewano.

Dłuższy urlop macierzyński. Politycy wyjątkowo zgodni

W czwartek wieczorem Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających hospitalizacji. Projekt zdobył poparcie wszystkich klubów parlamentarnych, co jest rzadkością w polskim Sejmie.

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja zgłosiła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. „Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań” – dodała Wielichowska. Dzięki temu procedowanie ustawy może zostać znacząco przyspieszone.

Dodatkowy urlop macierzyński – co zakłada projekt?

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że rodzice wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po narodzinach zyskają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W zależności od przypadku, dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił:

  • 15 tygodni – dla dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważących mniej niż 1000 g w dniu narodzin,
  • 8 tygodni – dla dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży lub wymagających hospitalizacji, mimo urodzenia w terminie.

Co więcej, w okresie dodatkowego urlopu zasiłek macierzyński wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku. Regulacja to odpowiedź na petycję Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, pod którą podpisało się niemal 16 tysięcy osób. Wpłynęła ona do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w listopadzie 2023 roku.

Procedowanie projektu w sprawie wydłużenia macierzyńskiego

Zgłoszony przez Konfederację wniosek może znacznie przyspieszyć wprowadzenie nowych przepisów. Gdyby projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, prace mogłyby rozpocząć się dopiero w piątek rano. Dzięki przyspieszeniu głosowanie nad ustawą może odbyć się już w najbliższych dniach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku w Polsce urodziło się ponad 270 tysięcy dzieci, z czego około 20 tysięcy to wcześniaki. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie rodzicom takich dzieci większego wsparcia w trudnych momentach.

Zmiany w przepisach i dłuższy urlop macierzyński to ważny krok w kierunku poprawy sytuacji rodzin w Polsce. Dodatkowy urlop macierzyński oraz pełna wysokość zasiłku mają pomóc rodzicom skupić się na opiece nad nowo narodzonymi dziećmi, szczególnie w trudnych przypadkach wymagających hospitalizacji.

Źródło: Money