W Polsce od dłuższego czasu widzimy niepokojący trend – ceny w sklepach rosną w szybkim tempie, a to, co jeszcze niedawno było uznawane za standard, dziś często staje się luksusem. Drożyzna uderza w każdą branżę, jednak to nie tylko masło stało się symbolem podwyżek. Jakie produkty jeszcze znacząco podrożały i na co muszą przygotować się polscy konsumenci?
Podwyżki, które zaskakują
Również w 2024 roku ceny w sklepach nieustannie rosną, mimo że na rynku nadal trwa walka z inflacją. Chociaż masło nie przestaje być tematem numer jeden, nie jest jedynym produktem, który odczuwalnie podrożał. Ostatnie dane pokazują, że w sklepach zaskakująco drożeją również inne produkty spożywcze. Ceny masła wzrosły o 19,5% w ciągu ostatniego roku, a mleko podrożało o 15,1%. Ponadto, produkty takie jak ryż (wzrost o 12%) oraz makarony (wzrost o 10%) również stają się coraz droższe. Podwyżki widać również na półkach z produktami zdrowotnymi – niektóre leki, witaminy i suplementy także straciły na dostępności w sklepach, co sprawia, że wielu konsumentów nie może pozwolić sobie na dotychczasową regularność w zakupach. To, co kiedyś było tańszą alternatywą, teraz jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Kiedy zrozumiemy, dlaczego drożyzna nie odpuszcza?
Wzrost cen jest złożonym procesem. Wpływ na to mają m.in. koszty transportu, które wzrosły przez zmieniające się ceny paliw i trudności logistyczne, a także przerwy w łańcuchach dostaw. Z tego powodu producenci zmuszeni są podnosić ceny swoich towarów, aby pokryć dodatkowe koszty. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre produkty są wciąż dostępne, ich realna cena często jest już znacznie wyższa niż przed rokiem.
Przykład? Koszt paliwa na rynku międzynarodowym wzrósł o 8,5%, co ma bezpośredni wpływ na koszty transportu i cenę wielu produktów. To zmusza producentów, by podnosili ceny, co w efekcie prowadzi do inflacji cen żywności.
Jak reagować na drożyznę?
Co robić, aby nie zostać całkowicie zaskoczonym przez rosnące ceny? Istnieje kilka sposobów na przetrwanie tych trudnych ekonomicznie czasów. Planowanie zakupów, porównywanie ofert w różnych sklepach, a także świadome wybieranie produktów markowych lub tzw. ekonomicznych zamienników może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Choć nie zawsze jest to łatwe, warto zachować czujność i nie dać się zaskoczyć.
Ceny w sklepach wciąż rosną, ale może dzięki odpowiednim decyzjom i świadomemu podejściu do zakupów, będziemy w stanie utrzymać nasz budżet w ryzach, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej.
Źródło: Money.pl