Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że początek 2024 roku najpierw przyniósł spadek liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, by w pod koniec lutego ponownie zwiększyć grupę takich osób. W tym okresie było ich już ponad milion. Ten fakt może cieszyć pracodawców, którzy często w cudzoziemcach pokładają nadzieję w rozwiązaniu pogłębiających się problemów kadrowych.
Milion pracujących cudzoziemców w Polsce
Jak dowiadujemy się z najnowszych informacji GUS, na koniec lutego 2024 roku odnotowano 1004,6 tys. cudzoziemców, którzy wykonywali pracę w Polsce. Liczba ta obejmowała 384,2 tys. obcokrajowców realizujących umowy zlecenia i pokrewne.
Biorąc pod uwagę milion cudzoziemców, koniec lutego 2024 rok oznaczał ich 6,6% udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę. W tej kwestii odnotowano wzrost 1,4% względem liczby uzyskanej w styczniu 2022 roku.
Z drugiej strony zmniejszył udział mężczyzn w populacji pracujących cudzoziemców. Pod koniec stycznia 2022 roku było ich 64,7%, a w obecnym opracowaniu z końca lutego 2024 roku stanowią już grupę liczącą 59,5%.
Jacy cudzoziemcy pracują w Polsce?
Według GUS cudzoziemcy wykonujący pracę w lutym 2024 roku pochodzili z ponad 150 różnych państw. Najwięcej obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Pod koniec lutego 2024 roku było ich 690,2 tys. osób. W porównaniu do stycznia 2022 roku udział Ukraińców w ogólnej liczbie cudzoziemców pracujących w Polsce uległ zmniejszeniu o 4,6%.
Pozostali, najliczniej pracujący w Polsce cudzoziemcy, mieli obywatelstwo białoruskie (11,4%), gruzińskie (2,5%), indyjskie (1,8%), mołdawskie (1,3%) i filipińskie (1%).
Gdzie mieszkają cudzoziemcy w Polsce?
Analiza GUS wskazała również, w których regionach odnotowano najwięcej zamieszkałych cudzoziemców. Jak się okazuje, pod koniec lutego 2024 roku prawie co piąty spośród obcokrajowców wykonujących pracę mieszkał w regionie warszawskim stołecznym (19,0%). W ogólnej skali wielu cudzoziemców żyło w województwie dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniej liczna grupa cudzoziemców mieszkała w regionie świętokrzyskim (poniżej 1,0%). Mało popularny względem obcokrajowców był również obszar województwa podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.
Cudzoziemcy przyjeżdżają z myślą o pracy w Polsce
Dane Straży Granicznej wskazują, że w I kwartale 2024 roku wjechało do Polski prawie 3 mln cudzoziemców. Pochodzili oni z ponad 67 państw. W samym 2023 roku takich osób było ponad 14 mln.
Badanie Grupy Progres „Życie obcokrajowców w Polsce 2024” podkreśla, że ich celem jest głównie migracja zarobkowa. Około 39% obcokrajowców zakłada pobyt w Polsce na 5 lat lub więcej. Nieco mniej, bo 21% badanych planuje zostać w naszym kraju od 3 do 5 lat. Ponadto 56% cudzoziemców czuje się tutaj bezpiecznie, a ponad 68% obcokrajowców chce sprowadzić do Polski swoją rodzinę.
Cudzoziemcy rozwiązaniem na problemy kadrowe
Delikatny wzrost liczby obcokrajowców w lutym jest nadzieją dla pracodawców na poprawę sytuacji związaną z luką kadrową. Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ponad 1/4 badanych przedsiębiorstw zatrudnia lub zatrudniało cudzoziemców. Prym wiodą w tym duże firmy (41%).
Największe szanse na zatrudnienie cudzoziemców odnotowano w branżach takich jak:
- zakwaterowanie i gastronomia (50% firm);
- budownictwo (36% firm);
- transport i gospodarka magazynowa (36% firm);
- przetwórstwo przemysłowe (35% firm).
Najrzadziej obcokrajowców zatrudniano w przedsiębiorstwach usługowych (15%) oraz zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą (16%).
Głównym powodem, dla którego badani decydują się na powiększenie kadry o cudzoziemca, jest niedobór polskich pracowników na rynku pracy (70% firm), czy brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach (52% firm).
Analizy PIE informują jednak o licznych barierach w związku z zatrudnianiem obcokrajowców. Najczęściej przedsiębiorcy wskazują na brak pewności, czy cudzoziemcy będą długoterminowymi pracownikami (63% firm wskazuje na duże i bardzo duże znaczenie tej cechy), skomplikowane procedury formalno-prawne podczas zatrudniania cudzoziemców (52% firm wskazuje na duże i bardzo duże znaczenie tej cechy) oraz na długotrwałą procedurę uznawania ich kwalifikacji np. nostryfikacja dyplomu, czy potwierdzania uprawnień zawodowych (49% firm wskazuje na duże i bardzo duże znaczenie tej cechy). Z kolei dla 48% firm trudnością jest także brak doświadczenia w zatrudnianiu cudzoziemców.