System kaucyjny ma stać się niedługo fundamentalnym elementem strategii ekologicznej. Dla przedsiębiorców oznacza to wiele nowych obowiązków, ale również szansę na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce ma na celu zwiększenie efektywności recyklingu i dostosowanie się do unijnych wymogów dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego.
Jak działa system kaucyjny?
System kaucyjny to mechanizm, który ma na celu zachęcenie konsumentów do zwracania zużytych opakowań po napojach. Działa na zasadzie pobierania dodatkowej opłaty – kaucji przy zakupie produktu w opakowaniu objętym systemem. Po zwróceniu pustego opakowania do wyznaczonego punktu, konsument otrzymuje zwrot tej kwoty.
W Polsce system kaucyjny obejmie opakowania wykonane z plastiku, metalu oraz szkła wielokrotnego użytku. Wszystkie te opakowania będą oznaczone specjalnym logo, które ułatwi ich identyfikację.
Dla sklepów i punktów sprzedaży oznacza to konieczność wprowadzenia nowych procedur. Wszystkie placówki handlowe będą zobowiązane do pobierania kaucji za opakowania objęte systemem kaucyjnym. Jednak nie wszystkie sklepy będą musiały przyjmować zużyte opakowania. Placówki o powierzchni poniżej 200 mkw. mogą odmówić ich odbioru, choć mają możliwość dobrowolnego dołączenia do systemu.
Przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy będą przyjmować opakowania manualnie (np. oddelegować zadanie pracownikowi przy kasie, który będzie sprawdzał i przyjmował opakowania), czy automatycznie, poprzez instalację recyklomatów.
Recyklomaty to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają konsumentom samodzielne zwracanie opakowań. Urządzenie identyfikuje opakowanie, przelicza należną kwotę kaucji i wydaje potwierdzenie lub bon do realizacji w sklepie.
Od kiedy system kaucyjny?
System kaucyjny w Polsce zostanie wprowadzony od 2025 roku.
Do 2035 roku, Polska zobowiązała się do osiągnięcia co najmniej 65% recyklingu wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. System kaucyjny ma pomóc w realizacji tych celów, przyczyniając się do ograniczenia marnotrawstwa surowców i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Co istotne, wprowadzenie systemu kaucyjnego spotyka się z dużym poparciem społecznym. Liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazują, że ponad 90% Polaków pozytywnie ocenia ten pomysł. Oznacza to, że konsumenci są gotowi na zmiany i chętnie będą uczestniczyć w nowym systemie.
Co grozi przedsiębiorcom za niedostosowanie się do wymogów?
Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do wymogów systemu kaucyjnego, mogą napotkać poważne konsekwencje prawne i finansowe. Od momentu, gdy regulacje zaczną obowiązywać, będę obowiązywać też kary za niedostosowanie sklepu do obowiązujących przepisów.
Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. będą zobowiązane do pobierania kaucji oraz do przyjmowania zużytych opakowań od konsumentów. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować nałożeniem kar administracyjnych, a także wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy.
W obliczu nadchodzących zmian, przedsiębiorcy stoją przed wyborem odpowiednich rozwiązań, które pozwolą im skutecznie włączyć się w system kaucyjny. Firma TOMRA, jako renomowany producent nowoczesnych butelkomatów, oferuje zaawansowane technologicznie recyklomaty, które usprawnią proces zbiórki opakowań.
Sprawdź ofertę firmy TOMRA i dowiedz się, jak możesz dostosować swoje przedsiębiorstwo do wymogów systemu kaucyjnego. Skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań i zadbaj o przyszłość swojej firmy już dziś!
Artykuł sponsorowany