Oprócz Ukraińców to właśnie ta grupa migrantów zaczyna dominować na polskim rynku pracy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_21963026_aktywno%C5%9B%C4%87-pracownik-budowlany-z-telefonu-kom%C3%B3rkowego-i-cyfrowym-tablecie.html

Polska staje się coraz bardziej popularnym miejscem dla migrantów szukających pracy. Przyciągają ich stosunkowo niskie koszty życia, szeroki dostęp do różnych branż oraz zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników. W ostatnich latach szczególnie zauważalny jest wzrost liczby migrantów z jednego regionu świata. Nie chodzi jednak o Ukraińców ani o migrantów z Europy.

Polski rynek pracy musi uzupełnić lukę kadrową

Polski rynek pracy zmaga się z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników, co powoduje konieczność zatrudniania cudzoziemców. Migranci napotykają jednak na różne wyzwania, takie jak bariera językowa i nieznajomość przepisów. Dlatego władze starają się opracować jasne zasady zatrudniania obcokrajowców, aby ułatwić ich integrację i ochronić ich prawa. Rządowe inicjatywy mają na celu nie tylko przyciągnięcie, ale i zatrzymanie zagranicznych pracowników, kluczowych dla gospodarki.

O czym trzeba pamiętać przy zatrudnianiu zagranicznego pracownika?

Zatrudnianie cudzoziemców niesie ze sobą wyzwania, takie jak konieczność ochrony ich praw. W Polsce Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało ustawę, która ma na celu zapobieganie wyzyskowi i łamaniu praw pracowniczych w stosunku do obcokrajowców. Kluczowe jest, aby pracownicy z zagranicy mieli pewność, że ich prawa są przestrzegane, a praca odbywa się zgodnie z polskimi przepisami. To szczególnie istotne, gdyż migranci często nie mają wsparcia w środowisku, co czyni ich bardziej podatnymi na nadużycia.

Jakich migrantów przybywa na polskim rynku pracy?

W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost liczby migrantów z Ameryki Południowej, a szczególnie z Kolumbii. Od 2021 roku liczba migrantów z tego regionu wzrosła ośmiokrotnie. Kolumbijczycy stanowią 75% wszystkich migrantów z Ameryki Południowej w Polsce. Szukają oni stabilnego zatrudnienia i lepszych warunków życia. Najczęściej pracują w przetwórstwie przemysłowym, a także w sektorach takich jak transport, rolnictwo czy budownictwo. Pomimo trudnych warunków pracy, w wielu przypadkach ich zarobki są zbliżone do minimalnej krajowej.

Problemy i wyzwania migrantów

Migranci z Ameryki Południowej, mimo wielu zalet, napotykają również na trudności. Są podatni na wyzysk ze strony nieuczciwych pracodawców i agencji pracy. Wielu z nich, choć zatrudnionych na umowy zlecenie, otrzymuje niskie wynagrodzenie. Problemem staje się brak odpowiedniego nadzoru nad legalnością zatrudnienia i warunkami pracy.

Źródło: biznesinfo.pl