Zakaz handlu w niedzielę – połowa badanych Polaków nie chce zmian
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_94422071_w%C3%B3zek-pchaj%C4%85cy-kobieta-przez-supermarket-kup-produkty.html

W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę aż 54,5 proc. Polaków stwierdziło, że nie chce żadnych zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Choć temat ten budzi spore emocje, wyniki sondażu pokazują, że znaczna część społeczeństwa jest zadowolona z obecnego stanu rzeczy. Jakie są opinie Polaków w tej sprawie? Jakie zmiany chcieliby wprowadzić? Przeczytaj, co na ten temat mówią wyniki badań.

Czy zakaz handlu powinien zostać zlikwidowany? Polacy odpowiadają

Z badania wynika, że 54,5 proc. badanych uważa, iż obecny zakaz handlu w niedzielę jest wystarczający i nie wymaga żadnych zmian. To świadczy o tym, że spora część Polaków jest zadowolona z regulacji, które pozwalają na odpoczynek od zakupów i dają czas dla rodzin czy na aktywności poza pracą. Z kolei 41,6 proc. respondentów opowiada się za jakąś modyfikacją przepisów. Wśród nich 27,1 proc. uważa, że dwie niedziele handlowe w miesiącu to dobry kompromis. Z kolei 14,5 proc. badanych stwierdza, że zakaz handlu w niedziele powinien zostać całkowicie zniesiony. Co ciekawe, 3,9 proc. respondentów nie miało wyrobionego zdania na ten temat, co wskazuje na rozważenie różnych opcji w tym zakresie.

Zdania Polaków podzielone przez politykę

Wyniki sondażu wskazują, że preferencje polityczne mają duży wpływ na odpowiedzi udzielane przez ankietowanych. Wśród wyborców koalicji rządzącej45 proc. badanych popiera propozycję wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu, a 20 proc. chce całkowitego zniesienia zakazu handlu. Z kolei 31 proc. osób z tej grupy uważa, że obecne przepisy są wystarczające i nie wymagają zmian.

Z kolei wśród zwolenników PiS i Konfederacji76 proc. ankietowanych jest zdania, że przepisy nie powinny być zmieniane. W tej grupie jedynie 13 proc. chciałoby całkowitego zniesienia zakazu handlu w niedzielę, a 10 proc. opowiada się za wprowadzeniem dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Jak widać, preferencje polityczne mają wpływ na to, jak postrzegana jest kwestia zakazu handlu, co może mieć znaczenie w dalszych debatach nad tą ustawą.

Źródło: pulshr.pl