Automatyzacja i sztuczna inteligencja wywołują obawy wśród pracowników, szczególnie w branżach produkcyjnych. Czy maszyny i AI rzeczywiście odbiorą ludziom pracę w fabrykach? Z najnowszych badań wynika, że polskie firmy produkcyjne nie spodziewają się drastycznych zmian – co więcej, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów wręcz rośnie. Sprawdźmy, jak AI może wpłynąć na rynek pracy i jakie strategie stosują przedsiębiorstwa, by przyciągnąć najlepsze talenty.
Czy maszyny przejmą rynek pracy?
Automatyzacja i sztuczna inteligencja (AI) rozwijają się w zawrotnym tempie, a obawy o przyszłość miejsc pracy rosną równie szybko. Szczególnie pracownicy fizyczni zastanawiają się, czy ich zadania nie zostaną przejęte przez maszyny. Według raportu Antal i Sodexo Polska aż 73% firm produkcyjnych w Polsce uważa, że AI nie wpłynie znacząco na zatrudnienie w ciągu najbliższych pięciu lat. Co ciekawe, co dziesiąta firma spodziewa się nawet wzrostu zapotrzebowania na pracowników! Czy więc AI rzeczywiście zagraża tradycyjnym stanowiskom? Na razie polskie firmy wydają się mieć na to odpowiedź.
AI napędza potrzebę specjalistów, nie zwalnia pracowników
Wprowadzanie nowych technologii zwiększa zapotrzebowanie na pracowników technicznych, a szczególnie na specjalistów, którzy potrafią zarządzać procesami automatyzacji. Firmy produkcyjne poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy nie tylko znają się na obsłudze maszyn, ale także rozumieją, jak optymalizować produkcję. Roman Zabłocki z Antal Engineering & Operation zauważa, że wykwalifikowani specjaliści stają się dla firm równie cennymi, a czasem nawet bardziej cenionymi zasobami niż menedżerowie. Na konkurencyjnym rynku przyciągnięcie takich osób jest jednak dużym wyzwaniem.
Jak firmy przyciągają i zatrzymują talenty?
Z racji rosnącej konkurencji, aż 76% firm produkcyjnych inwestuje w strategie employer brandingowe. To nie tylko obecność w mediach społecznościowych, ale także współpraca z uczelniami, aby przyciągnąć młode talenty. Wewnętrzne programy rekomendacji pozwalają pracownikom otrzymywać premie za polecenia – to skuteczny sposób na zatrzymanie cennych osób w zespole. Firmy także coraz częściej przeprowadzają rekrutacje wewnętrzne, które postrzegane są jako szansa na rozwój. To działa motywująco na pracowników, którzy widzą możliwość awansu i realizacji zawodowych ambicji.
Źródło: businessinsider.com.pl