Polska energetyka wiatrowa otrzymuje ogromny zastrzyk finansowy. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzielił pożyczki w wysokości 200 mln euro na budowę morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. To jeden z największych projektów OZE w Polsce, realizowany wspólnie przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) i duński Ørsted.
W obliczu rozwijającego się kryzysu energetycznego oraz napięć geopolitycznych, Polska dąży do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. Do 2030 roku kraj planuje pozyskiwać aż 58% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a morskie farmy wiatrowe odgrywają w tym kluczową rolę. Baltica 2 to drugi tego typu projekt w Polsce, wspierany przez EBOiR, po Baltic Power.
Baltica 2 – nowoczesna technologia i ogromne nakłady inwestycyjne
Baltica 2 to największa morska farma wiatrowa na polskiej części Morza Bałtyckiego. Jej łączna moc zainstalowana wyniesie 1,5 GW, co pozwoli na dostarczanie czystej energii elektrycznej do setek tysięcy gospodarstw domowych.
Projekt realizowany jest w modelu joint venture, w którym PGE i Ørsted posiadają równe udziały. Łączny koszt inwestycji oszacowano na około 30 mld zł, z czego znaczna część zostanie pokryta ze środków Krajowego Planu Odbudowy, a także kredytów konsorcjum międzynarodowych i polskich instytucji finansowych.
Kiedy pierwsza energia z farmy Baltica 2?
Budowa farmy już się rozpoczęła, a pierwsza energia elektryczna z nowoczesnych turbin wiatrowych ma popłynąć do sieci w pierwszej połowie 2027 roku. Całkowite zakończenie inwestycji i pełne oddanie do użytku zaplanowano na drugą połowę 2027 roku.
To dopiero początek rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. PGE i Ørsted planują kolejne projekty, w tym Baltica 3, który doda kolejny 1 GW mocy do polskiego systemu energetycznego. Dzięki takim inwestycjom Polska ma szansę na znaczące uniezależnienie się od węgla i rozwój nowoczesnych, ekologicznych źródeł energii.
Źródło: Bankier.pl