ZUS skontrolował przebywającego na L4 pana Kamila z Torunia. W tym czasie mężczyzna akurat wyszedł z domu. Nieobecność podczas kontroli ZUS to dla organu jasny sygnał do konieczności zwrotu zasiłku chorobowego. Jednak sąd zdecydował na korzyść pana Kamila.
Utrata zasiłku po kontroli ZUS na L4
Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie zwykle informuje pacjenta o tym, czy jego zwolnienie jest ”chodzące”, czy musi pozostać w łóżku. Na tej podstawie oraz sugerując się pozostałymi zaleceniami, wiemy, co można robić na L4, a czego nie. Nie każde zwolnienie lekarskie wymaga od nas ciągłego przebywania w domu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że opuszczając miejsce pobytu wskazane w zwolnieniu, możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje w razie kontroli ZUS. Tak też stało się w przypadku pana Kamila z Torunia, którego sytuację opisuje „Dziennik Toruński”.
Mężczyzna prowadzący działalność budowlaną, w lutym doznał wypadku w pracy. Skończyło się urazem ramienia i operacją. Konieczna była także rehabilitacja z zaleceniem kontynuowania jej w domu po wyjściu ze szpitala. Mężczyzna miał tzw. zwolnienie chodzące, zatem mógł wychodzić na spacery, czy robić zakupy. Akurat podczas jednej z chwilowych nieobecności odwiedzili go kontrolerzy ZUS. Nie zastali go w mieszkaniu, zatem ZUS zażądał zwrotu niesłusznie pobranego zasiłku chorobowego. Sprawa trafiła do sądu, gdzie została rozstrzygnięta na korzyść pana Kamila. Zdaniem sądu pan Kamil prawidłowo wykorzystał L4, a ten nie miał nawet jak usprawiedliwić się ZUS-owi, ponieważ korespondencji nie dostarczono mu skutecznie.
Kontrole ZUS na L4 – 2024
ZUS zajmuje się kontrolą zwolnień chorobowych zgodnie z prawem. Sprawdza, czy pracownicy wykorzystują je w sposób prawidłowy. W 2023 roku ZUS przeprowadził 461,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To znacznie więcej niż rok temu (429,9 tys. kontroli). Natomiast, jak wynika z informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą” w pierwszym kwartale 2024 roku przeprowadzono łącznie 117,2 tys. kontroli L4. To o 5% więcej niż w poprzednim kwartale. Odnotowano również 7% wzrost wstrzymanych zasiłków.
Nadużycia są coraz częściej wykrywane. Niektóre osoby w trakcie zwolnienia zatrudniają się u innego pracodawcy, czy też przeprowadzają remont mieszkania.
Źródło: Money.pl