Wynagrodzenie minimalne w wysokości 60% przeciętnego wynagrodzenia to pomysł, który wywołał poruszenie w mediach. Zdaniem minister pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk taka wysokość płacy minimalnej będzie zgodna z dyrektywą. Koszty zatrudnienia pracownika zatem wzrosną. Co na to przedsiębiorcy?
Nowa wysokość pensji minimalnej: 60% przeciętnego wynagrodzenia
Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk na antenie radiowej Trójki odniosła się do wysokości minimalnego wynagrodzenia:
– Proponujemy, żeby to minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego.
Owa dyrektywa 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej rekomenduje płacę minimalną w wysokości 50% średniej płacy lub 60% mediany płacy. Zatem komentarz szefowej resortu wskazuje na wynagrodzenie wyższe niż rekomendowane przez dyrektywę. To, zdaniem głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasza Kozłowskiego oznaczałoby wzrost płacy minimalnej od 2025 roku o ok. 850 zł, czyli niespełna 20% więcej. Najniższe wynagrodzenie wynosiłoby 5150 zł miesięcznie.
Płaca minimalna w wysokości 60% przeciętnego wynagrodzenia a dyrektywa unijna
Polska musi wdrożyć przepisy unijnej dyrektywy, w związku z czym konieczne jest także wprowadzenie zmian w polskim prawie. Czas na zaimplementowanie przepisów dyrektywy Polska ma do 15 listopada 2024 r. W odpowiedzi dla serwisu biznes.interia.pl resort wyjaśnił, że państwa członkowskie muszą dokonać oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia.
Za wartości orientacyjne można przyjąć 60% mediany wynagrodzeń, czyli wartości środkowej lub 50% przeciętnego wynagrodzenia na poziomie międzynarodowym, lub krajowym. W projekcie ustawy wdrażającej przepisy dyrektywy zostanie określona wartość referencyjna, do której rząd będzie dążyć. Wskazana przez minister wartość ma mieć zatem charakter kierunkowy, a nie obowiązkowy.
Jak wskazał resort w stanowisku dla Gazety Prawnej, propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok poznamy do 15 czerwca tego roku.
Źródło: biznes.interia.pl; Dziennik Gazeta Prawna