Polacy chcą więcej wolnego, ale nie wykorzystują wszystkich dni urlopu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_23577501_widok-z-ty%C5%82u-m%C5%82oda-kobieta-korzystaj%C4%85cych-s%C5%82oneczny-dzie%C5%84-w-hamaku.html

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Dni wolne od pracy są także niezbędne w realizacji zasad work-life balance. A jak jest w praktyce? Najnowsze badanie wskazuje, że choć polscy pracownicy chcieliby mieć więcej wolnego, nie zawsze są w stanie wykorzystać swojej podstawowej puli urlopu.

Co myślą o urlopach polscy pracownicy?

Wnioski na temat urlopów oraz spędzania czasu poza pracą dostarcza najnowszy raport „Jak urlopujemy?” od No Fluff Jobs. Wynika z niego, że aż 63% badanych chciałoby korzystać z nielimitowanego dodatkowego urlopu. Takiego benefitu nie chciałoby otrzymać 12% respondentów. W analizie badania wskazano, że rozwiązanie nielimitowanego płatnego urlopu działa w kilku polskich firmach takich jak SYZYGY, czy Spicy Mobile. Co więcej, marka Traffit zbadała, że przy takim systemie pracownicy średnio wykorzystują 35 dni wolnego w skali roku.

Jednocześnie 72% Polaków chciałoby mieć więcej urlopu, niż im przysługuje. Taką opinię najczęściej wyrażały kobiety (75%) i osoby w wieku 25-34 lat (78%).

Zdania o zmniejszeniu wymiaru urlopu w zamian za 4-dniowy tydzień pracy, są mocno podzielone. Ponad 37% pracowników zgodziłoby się na takie rozwiązanie, ale aż 35% jest przeciwnikiem tego kompromisu. Sporo, bo aż 28% pracowników jest niezdecydowanych. Z krótszego urlopu przy mniejszej liczbie dni pracy chętnie skorzystałyby najmłodsze osoby (50%).

Inną propozycją mogłoby być zwiększenie liczby dni urlopu w zamian za obniżenie wynagrodzenia. Tylko 15% pracowników mogłoby zaakceptować taką propozycję, ale ponad 63% nie zgodziłoby się na wprowadzenie wskazanego systemu. Niezdecydowanych było 22% ankietowanych.

W badaniu zapytano także o kwestię konkretnego typu urlopów. Przykładowo ponad 65% pracowników uważa, że urlop tacierzyński powinien być przyznawany w takim samym wymiarze, co macierzyński. Nieco mniej, bo 41% badanych przyznaje z kolei, że osoby menstruujące powinny mieć dodatkowy urlop tzw. urlop menstruacyjny.

Jak Polacy korzystają z urlopu?

Jak wynika z raportu, aż 66% badanych miało na początku 2024 roku zaległy urlop. W tej kwestii dominowało najmłodsze pokolenie pracowników. Zaległy urlop dotyczył 74% osób w wieku 18-24 lat i 70% osób w wieku 25-34 lat.

W analizie widać również duże trudności z wykorzystaniem urlopu zgodnie z jego pierwotnym celem:

  • 72% Polaków odbierało służbowe telefony podczas urlopu;
  • 66% Polaków sprawdzało służbową skrzynkę e-mail;
  • 61% Polaków wykonywało obowiązki zawodowe w trakcie urlopu.

Najwidoczniej pracownicy w Polsce nie mają świadomości, że aktywny wypoczynek podczas urlopu ma działanie regenerujące, a także wspierające energię do działania, kreatywność i efektywność. Z kolei brak odpoczynku skutkuje podatnością na wypalenie zawodowe, depresję oraz wiele innych chorób wynikających z przeciążenia fizycznego i psychicznego organizmu.

A jakie plany na urlop mają badani? Ponad 24% pracowników nie planuje długiego urlopu w sezonie w tym roku. Jeśli już o nim myśli, będzie on spędzony najczęściej poza domem w granicach kraju (39%), w domu/w mieście zamieszkania 29%, a zagraniczny wyjazd planuje jedynie 22% respondentów. Jeśli chodzi o koszty ponoszone w związku z urlopem, badani zwykle wskazywali na kwotę 1000-1999 zł (25%). Nieco mniej, ale nadal sporo pracowników chce wydać na urlop mniej niż 500 zł (20%).