Praca w upale – rząd pracuje nad rozwiązaniem. Czy można odmówić pracy w upał? 
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_115954946_budowniczy-siedzi-na-kraw%C4%99dzi-dachu-domu-szkieletowego-w-%C5%BC%C3%B3%C5%82tym-kasku-i-szarym-kombinezonie-oraz.html

Praca w upał nie tylko jest nieprzyjemna, ale bywa również groźna dla zdrowia. Niestety wiele zawodów wymaga pracy w wysokich temperaturach. Czy ze względu na swoje zdrowie pracownik może odmówić pracy w upał? Rząd zauważa problem i pracuje nad rozwiązaniem.

Praca w upał – obowiązki pracodawcy

Jak wynika z badania Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl, lato jest ulubioną porą roku dla ponad 50% Polaków. Jednak warto pamiętać, że lato to nie tylko urlopy, leżenie na plaży, czy relaks na działce. Latem także trzeba pracować, a upały znacząco to utrudniają. Pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo pracowników upalny dzień niezależnie od charakteru ich pracy. Musi w szczególności zapewnić wodę. 

Na upały szczególnie narażeni są pracownicy budowlani. Ważne, aby zapewnić im odpowiednie miejsce do schronienia przed słońcem w czasie przerwy. Pracodawcy decydują się także na przesunięcie godzin pracy tak, aby uniknąć najgorętszej pory dnia. Niektórzy skracają czas pracy lub wyznaczają dodatkowe przerwy. Jeśli pracodawca zdecyduje się wypuścić wcześniej pracowników, wówczas nie może pomniejszyć im wynagrodzenia z tego tytułu. W biurze należy dążyć do ograniczenia nasłonecznienia. Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja.

Odmowa pracy w upały. Czy jest możliwa?

Z założenia sama wysoka temperatura nie stanowi podstawy do odmowy wykonywania pracy. Jednak w skrajnych przypadkach możemy się posłużyć art. 210 Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy, jeśli warunki nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Musi poinformować o tym przełożonego. Jednak ma to zastosowanie w ekstremalnych przypadkach i gdy pracodawca nie zapewnia odpowiedniego zaplecza higieniczno-sanitarnego.

Praca w upale – rząd pracuje nad rozwiązaniem

Problem pracy w upał zauważa także rząd. Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze dotyczące uregulowania pracy w wysokich temperaturach. Ministerstwo zwraca uwagę na brak określenia w przepisach BHP maksymalnej temperatury pracy.

„Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań” – tłumaczy resort.

Wiele organizacji podkreśla, że zmiana klimatu powinna zostać uwzględniona w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pracy.

Źródło: radio.lublin.pl; tvn24.pl