Zmiany w 800 plus – będzie nowe kryterium. Dla kogo?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_67138361_polski-z%C5%82oty.html

Świadczenie 800 plus (przed waloryzacją znane jako 500 plus) upowszechniło się już w naszym kraju do tego stopnia, że trudno jest sobie wyobrazić nasz system bez takiej zapomogi – choć, oczywiście, powszechność danego zjawiska nie jest równoznaczna z jego słusznością. Tak czy inaczej, oprócz żądań związanych z natychmiastowym odciążeniem naszego systemu podatkowego i usunięciem świadczenia, liczne są głosy dotyczące zmiany 800 plus. I już od września zaistnieje nowe kryterium.

Jakie nowe kryterium w sprawie 800+ zostanie wprowadzone? Czy kryterium dochodowe w 800 plus kiedykolwiek ujrzy światło dzienne? Jakie jeszcze pomysły w sprawie 800 plus są dyskutowane? Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia i w jakim terminie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Nowe kryterium w 800 plus – kogo dotyczy?

Osoby uprawnione mogą składać nowe wnioski o przyznanie 800+ już od 1 czerwca 2024 – okres ten potrwa aż do 31 maja przyszłego roku, kiedy to wniosek trzeba będzie odnowić. Wśród wielu dyskusji dotyczących kształtu świadczenia, już wkrótce zostanie wprowadzone nowe kryterium. Stracą na nim uchodźcy z Ukrainy oraz imigranci z innych krajów.

W myśl wprowadzanych przepisów, świadczenie 800+ będzie przyznawane wyłącznie na te dzieci, które realizują obowiązek szkolny w polskich placówkach edukacyjnych. Wyjątkiem są oczywiście te z nich, które z racji wieku nie mogą do szkoły się udać, lub wobec których odroczono obowiązek szkolny z innej przyczyny.

Taka zmiana 800 plus uderza w beneficjentów świadczenia z Ukrainy, których dzieci nagminnie unikają realizacji obowiązku szkolnego – dotyczy to również imigrantów z wielu innych krajów. Opisywane rozwiązanie na pewno odciąży nieco Skarb Państwa, tym bardziej, że w Polsce pracuje już ponad milion cudzoziemców, zaś na terenie samego kraju znajduje się ich znacznie więcej.

800 plus – kryterium dochodowe. Czy zostanie wprowadzone?

Coraz częściej podnoszą się głosy, że nie tylko obowiązek szkolny powinien być weryfikowany w ramach 800 plus – kryterium dochodowe jest jednym z najczęściej dyskutowanych czynników, który zdaniem wielu Polaków powinien być wprowadzony w pewnej formule.

Nie chodzi o to, by pozbawiać prawa do 800 plus osób, które zarabiają dużo – choć i takie pomysły się pojawiały. Częściej jest mowa o tym, by świadczenie 800+ było udzielane wyłącznie tym rodzinom, gdzie przynajmniej jedno z małżonków pracuje. Miałoby to stanowić czynnik motywujący dla osób najgorzej sytuowanych, które jednak – z sobie tylko znanych przyczyn – nie podejmują zatrudnienia.

Na chwilę obecną rząd nie planuje wprowadzenia takiej zmiany – nie planował go również rząd poprzedni. Takie rozwiązanie bowiem, choćby nosiło znamiona racjonalnego, jest stosunkowo ryzykowne politycznie i wiązałoby się z utratą pokaźnej części elektoratu.

Jakie są odczucia Polaków względem kształtu świadczenia dzisiaj?

Świadczenie 800 plus budzi kontrowersje od pierwszego dnia w którym zostało wprowadzone. Wielu obywateli – w tym polityków – postuluje całkowite zniesienie 800+, zauważając, że jego koszty są znacznie wyższe niż korzyści które daje, a sam program wprowadzono w ramach „kiełbasy wyborczej” (skądinąd do dziś skutecznej).

Niektórzy politycy Konfederacji sugerują na przykład, że usunięcie 800 plus mogłoby się wiązać ze zniesieniem podatku dochodowego od osób fizycznych – pracujące rodziny w ten sposób zatrzymałyby w swych budżetach więcej pieniędzy, a koszty wydatki i wpływy w tym zakresie niemalże w pełni by się zrównoważyły.

Nieco mniej radykalne rozwiązanie miałoby dotyczy utrzymania 800+, ale w formie ulgi podatkowej, która moglibyśmy jako stałą kwotę od podatku odliczać. Inne propozycje sugerują wypłacanie 800 plus tylko tym Polakom którzy jednocześnie mieszkają i pracują w Polsce, lub ograniczyć wypłaty świadczenia do dzieci do 15. roku życia.

800 plus – wniosek. Jak złożyć i w jakim terminie?

Złożenie wniosku o 800 plus jest stosunkowo banalne, jednak trzeba zaznaczyć, że w myśl obowiązujących przepisów można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej. Najprostszą z możliwości stanowi zalogowanie się na stronie swojego banku i złożenie wniosku online.

Wniosek o 800+ można złożyć także za pośrednictwem PUE ZUS lub przez portal Emp@tia. W obu przypadkach niezbędne może się okazać posiadanie Profilu Zaufanego. Wniosek należy odnawiać dla każdego kolejnego okresu rozliczeniowego, który trwa rok. W przypadku narodzin dziecka, mamy trzy miesiące na złożenie wniosku, by otrzymać wyrównanie za okres od jego narodzin.