35 dni urlopu – nie tylko dla pracowników? Nowy pomysł „Solidarności”
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_67855858_szcz%C4%99%C5%9Bliwa-para-relaksuje-na-letniej-tropikalnej-pla%C5%BCy.html

35 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników to nowy pomysł “Solidarności”. Jednak w swojej wizji nie pomija także osób na działalności. Pismo zostało przekazane do szefowej resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

35 dni urlopu – Nowy pomysł „Solidarności”

Zdania na temat długości urlopu są podzielone. Jedni uważają, że 20 lub 26 dni to wystarczająca długość. Inni zdecydowanie woleliby mieć więcej wolnego. Obecnie wymiar urlopu jest zróżnicowany i uzależniony od stażu pracy. Osoby, które mają staż pracy krótszy niż 10 lat, mają do dyspozycji jedynie 20 dni urlopu. Po tym czasie otrzymują dodatkowe 6 dni. Jednak warto pamiętać, że staż pracy wliczany do urlopu obejmuje także wykształcenie. 

Przykładowo, osiągnięcie wyższego wykształcenia pozwala doliczyć do swojego stażu pracy 8 lat. Debata nad wydłużeniem urlopu do 35 dni nie pojawia się w opinii publicznej po raz pierwszy. Tym razem “Solidarność” proponuje wydłużenie urlopu. Do swojego pomysłu dołącza także dyskusję na temat urlopu dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. 

35 dni urlopu dla pracowników i osób na działalności 

Warto zaznaczyć, że oprócz urlopu wypoczynkowego, pracownicy mają także dostępu do innego rodzaju urlopów, które sumują się do nawet 35 dni w roku. To dodatkowe dwa dni urlopu z powodu siły wyższej, czy urlop na rzecz opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Do tego dochodzi także urlop opiekuńczy.

W opinii związkowców do rządowej reformy dotyczącej programu Aktywny Rodzic, państwo powinno “pochylić się nad generalnym zagadnieniem efektywnego prawa do wypoczynku pracowników”. 

Zgodnie z opinią Solidarności:

„Obecne regulacje sięgają lat 70. XX wieku i cały wieloletni wzrost gospodarczy Polski nie przełożył się na żaden progres w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego”. 

Kwestią, która wymaga poruszenia, jest także urlop dla osób na działalności, które obecnie nie mają prawa do urlopu. Opinia trafiła do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Źródło: Fakt.pl