Czy wiek emerytalny pójdzie w górę? Jest pomysł dla sytuacji w Polsce
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_75662789_zesp%C3%B3%C5%82-starszych-biznesmen%C3%B3w-pracuj%C4%85cych.html

Podniesienie wieku emerytalnego jest sprawą bardzo wrażliwą. Każdy ruch w tej kwestii może spowodować lawinę protestów. Z drugiej strony system emerytalny wymaga modyfikacji, ponieważ sytuacja demograficzna będzie coraz trudniejsza.

Pomysł Ryszarda Petru na dłuższą aktywność zawodową

Ryszard Petru, znany ekonomista i były polityk, zaproponował nowy pomysł, który ma zachęcić Polaków do dłuższej aktywności zawodowej. Jego plan zakłada, że każdy, kto zdecyduje się pracować dłużej niż do osiągnięcia wieku emerytalnego, otrzyma jednorazową dopłatę w wysokości 2000 zł za każdy rok pracy powyżej tego limitu. Według Petru to rozwiązanie miałoby stanowić formę premii za kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, co nie tylko zwiększyłoby dochody przyszłych emerytów, ale również odciążyło system emerytalny.

Petru podkreśla, że polski system emerytalny wymaga reformy, a jego propozycja jest krokiem w stronę bardziej zrównoważonego modelu. Zachęcanie ludzi do dłuższej aktywności zawodowej mogłoby zmniejszyć presję na budżet państwa, który już teraz zmaga się z wyzwaniami związanymi z rosnącą liczbą emerytów w stosunku do pracujących. To także pomysł na podwyższenie otrzymywanych świadczeń.

Ile osób pracuje na jednego emeryta?

Obecnie sytuacja demograficzna w Polsce jest nieco niepokojąca. Na jednego emeryta pracuje już tylko 1,8 osoby. To oznacza, że system emerytalny jest coraz bardziej obciążony, a liczba osób pracujących, które utrzymują emerytów, stale maleje. Problem ten jest szczególnie widoczny w różnych regionach Polski. Na przykład, w województwie świętokrzyskim na jednego emeryta pracuje zaledwie 1,6 osoby, co stanowi jedno z najniższych wskaźników w kraju. Dla porównania, w województwie mazowieckim czy pomorskim, sytuacja wygląda lepiej, ponieważ tam odnotowuje się 2,3 pracujących na jednego emeryta.

Te dane pokazują, jak wielkim wyzwaniem staje się utrzymanie stabilności finansowej systemu emerytalnego w Polsce. Wprowadzenie premii za dłuższą pracę mogłoby poprawić te statystyki, zachęcając ludzi do kontynuowania aktywności zawodowej, co zwiększyłoby liczbę osób pracujących na jednego emeryta.

Aktywni zawodowo seniorzy – dane ZUS

Według danych ZUS większość aktywnych zawodowo seniorów w Polsce to kobiety (57%). Jeśli chodzi o średni wiek emerytów, którzy jeszcze pracują, jest to 67 lat i 3 miesiące (u mężczyzn 68 lat i 9 miesięcy, u kobiet – 66 lat i 1 miesiąc).

Najwięcej aktywnych emerytów na tysiąc nieaktywnych zawodowo emerytów odnotowuje się w województwie mazowieckim i wielkopolski, gdzie są odpowiednio 163 i 152 takie osoby. Gdzie jest ich najmniej? To dotyczy województwa lubelskiego (106 osób) i podkarpackiego (89 osób). Aktywni zawodowo emeryci pracują najczęściej na umowę o pracę (39,1%), prowadzą pozarolniczą działalność (29,3%) oraz współpracują na podstawie umowę-zlecenie (25,7%).

Źródło: pulshr.pl