Emerytura wyższa o 1200 zł – kto może liczyć na wyrównanie?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_99361061_notarialna-piecz%C4%99%C4%87-atramentowa-na-podpisanym-dokumencie-koncepcja-prawa.html

W czerwcu 2024 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który wstrząsnął światem emerytalnym w Polsce. Dotyczy on setek tysięcy osób, którym zaniżono świadczenia emerytalne, co teraz może oznaczać nie tylko znaczną podwyżkę miesięcznej emerytury, ale także wypłatę wyrównania wynoszącego nawet 64 000 zł! Sprawdź, jakie są trzy kluczowe przesłanki, które mogą otworzyć drzwi do wyższych świadczeń emerytalnych.

Kto może skorzystać z wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

Decyzja Trybunału dotyczy głównie osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem. W tamtym czasie wiele osób nie miało pełnej świadomości, że wprowadzone w 2012 roku przepisy spowodują pomniejszenie ich świadczeń, gdy osiągną wiek emerytalny. Trybunał uznał, że takie działanie było niezgodne z Konstytucją. Jeśli więc jesteś jedną z osób, które przeszły na emeryturę przed zmianami, możesz mieć prawo do przeliczenia emerytury i uzyskania wyrównania.

Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę po połowie 2012 roku, zostały poinformowane o nowych przepisach. W związku z tym Trybunał uznał, że nie należą one do grupy poszkodowanych. Kluczowym jest więc moment podjęcia decyzji o wcześniejszym zakończeniu pracy.

Trzy przesłanki, które decydują o prawie do wyrównania

Aby móc skorzystać z wyroku, musisz spełnić konkretne kryteria. Pierwsza przesłanka dotyczy daty przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jeśli zdecydowałeś się na nią przed publikacją nowych przepisów w 2012 roku, to masz szansę na przeliczenie świadczeń. W tamtym czasie minimalny wiek emerytalny wynosił 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Druga przesłanka dotyczy braku wiedzy o nadchodzących zmianach. Osoby, które nie wiedziały o tym, że od 2013 roku wejdzie w życie przepis zmniejszający emeryturę powszechną o kwoty wypłacone wcześniej, mogą domagać się wyrównania. Nieświadomość przepisów jest tutaj kluczowa, a prawo pozwala takim osobom na ubieganie się o wyższe świadczenia.

Trzecia przesłanka jest negatywna – oznacza to, że nie wszystkie osoby mogą skorzystać z wyroku. Dotyczy to emerytów, którzy na koniec 2012 roku mieli prawo do emerytury powszechnej, ale zwlekali z przejściem na nią. Jeśli osoby te nie podjęły kroków, aby zmienić świadczenie, nie mogą teraz liczyć na wyrównanie.

Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać wyrównanie?

Wiele osób, które spełniają powyższe kryteria, może ubiegać się o przeliczenie emerytury i wyrównanie. Jednak nie jest to automatyczny proces. Aby rozpocząć procedurę, musisz zgłosić sprawę do ZUS. Prawdopodobnie konieczne będzie także skierowanie sprawy do sądu, ponieważ rząd nie przygotował jeszcze rozwiązań, które automatycznie skorygowałyby niesprawiedliwości.

Źródło: kadry.infor.pl