Polski rynek pracy – rekordowe wyniki, ale i wyzwania na horyzoncie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_21746085_tr%C3%B3jwymiarowa-mapa-polski-3d.html

Polski rynek pracy zachwyca rekordowo niską stopą bezrobocia, ale eksperci ostrzegają przed poważnymi wyzwaniami w dłuższej perspektywie. Wskaźnik Rynku Pracy pozostaje na historycznie niskim poziomie, jednak kurczenie się zasobów pracy i spadek liczby wakatów budzą niepokój.

Rekordowo niskie bezrobocie, lecz rotacja pozostaje mała

GUS podał, że w październiku 2024 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 4,9 proc., co stanowi najniższy wynik w historii. Jednak według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), dynamika spadku liczby bezrobotnych jest coraz słabsza. „Rotacja zasobu osób bezrobotnych pozostaje niewielka, co oznacza, że dłuższy czas bez pracy utrudnia powrót na rynek” – zauważają eksperci.

W październiku odnotowano wzrost odpływu osób z bezrobocia do zatrudnienia o 4 proc., ale nadal brakuje dużej liczby nowych ofert pracy. Dynamika wzrostu liczby wakatów to raczej korekta po rekordowo niskich wartościach odnotowanych latem, niż oznaka ożywienia.

Mniej wakatów i wyzwania demograficzne

Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy wzrosła o 15 proc. w ujęciu miesięcznym, ale nadal pozostaje na niskim poziomie w porównaniu do wcześniejszych lat. „Barometr Ofert Pracy (BOP), wskazujący na liczbę ogłoszeń publikowanych online, spadł w październiku po raz drugi w tym roku, osiągając największy spadek liczby wakatów w 2024 roku” – podkreśla BIEC.

Wyzwania demograficzne stają się coraz bardziej widoczne. Malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym oraz niski wskaźnik aktywności zawodowej w niektórych grupach społecznych dodatkowo komplikują sytuację. „Kurczenie się zasobów pracy i spadek jakości dostępnych pracowników to problemy, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość rynku pracy” – ostrzegają analitycy.

Wysokie koszty pracy odstraszają pracodawców

Eksperci wskazują, że wysokie koszty zatrudnienia zniechęcają pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy. Choć zmiany w stopie bezrobocia są minimalne, prognozy dotyczące zatrudnienia pozostają pesymistyczne. Saldo prognoz zatrudnieniowych, choć lekko poprawione, nadal jest ujemne. „Koszty pracy, w połączeniu z niepewnością gospodarczą, ograniczają możliwości kreowania miejsc pracy, co potwierdzają także badania koniunktury gospodarczej” – podsumowuje BIEC.

Choć polski rynek pracy wciąż pozostaje w dobrej kondycji, widoczne są sygnały ostrzegawcze, które mogą wpłynąć na jego stabilność w najbliższych latach.

Źródło: businessinsider.com.pl