Cykliczne badania Eurostatu na temat tygodniowego czasu pracy wskazują, które kraje również poza Unią Europejską należą do tych najbardziej i najmniej zapracowanych. Jak na ich tle prezentuje się Polska? Z wynikiem 39,3 godzin tygodniowo plasuje się w czołówce stawki. Nasz kraj wyprzedza jednak kilka innych państw.
Średni czas pracy w Unii Europejskiej
Jeśli chodzi o obszar UE, dyrektywa związana z organizacją czasu pracy reguluje te kwestie. Według przepisów średni tygodniowy czas pracy włączając w niego również godziny nadliczbowe, nie może być dłuższy niż 48 godzin. Wskaźnik jest określany na czas do czterech miesięcy.
W Polsce średni czas pracy wynosi 39,3 godziny tygodniowo. Wraz z upływem lat zakres ten ulega delikatnemu zmniejszeniu, ponieważ jeszcze w 2008 roku wskaźnik dla naszego kraju wynosił 41,3 godziny tygodniowo.
Średni czas pracy dla Unii Europejskiej wynosi 36,1 godziny, a więc znacznie mniej niż w samej Polsce. Jednocześnie w większości krajów, które znajdują się na obszarze UE, zakres ten utrzymuje się w przedziale 35-40 godzin tygodniowo.
W jakich krajach pracuje się najdłużej?
Jeśli chodzi o samą Unię Europejską, poza Polską najdłużej pracującym narodem są Grecy (39,8 godzin tygodniowo) i Rumuni (39,5 godziny tygodniowo). Jeśli jednak spojrzymy na państwa poza UE, dla których Eurostat również określił dany wskaźnik, nie są to najbardziej zapracowane kraje. Okazuje się, że najwyższe wartości osiąga się w Turcji (44,2 godziny tygodniowo), Serbii (41,7 godzin tygodniowo) oraz Bośni i Hercegowinie (41,4 godzin tygodniowo).
Kto pracuje najkrócej?
Do krajów o najkrótszym czasie pracy zalicza się przede wszystkim Holandia. W tym państwie średnio przepracowuje się 33,2 godzin tygodniowo. Na kolejnym miejscu znajduje się Austria z wynikiem 33,6 godziny tygodniowo oraz Niemcy, gdzie średnio pracuje się 34 godziny tygodniowo. Krajem, który jest poza Unią Europejską i kusi potencjalnych pracowników krótszym zakresem jest Norwegia. Średni czas pracy w tygodniu wynosi tam 33,9 godzin.
Rzeczywista liczba przepracowanych godzin
Szacowane przez Eurostat liczby nie do końca pokrywają się z liczbą rzeczywiście przepracowanych godzin. Mimo że w Holandii obowiązuje 38-godzinny tydzień pracy, zatrudnieni w tym kraju spędzają u pracodawcy znacznie mniej, bo tylko około 33 godziny. Wynika to z przywilejów, które zapewniane są rodzicom, a także z dużej popularności pracy na niepełny etat. Podobnie jest w Belgii (38-godzinny tydzień pracy), gdzie rzeczywisty czas dotyczy zakresu 36,7 godzin tygodniowo.