Bon energetyczny 2024 – kto może z niego skorzystać?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_84416146_zbli-enie-500-pln-banknot%C3%B3w-t%C5%82o-finansowe.html

Ceny energii to temat, który w Polsce jest powszechnie dość często komentowany, szczególnie w ostatnich miesiącach, gdzie ceny prądu są coraz wyższe i sytuacja staje się dla Polaków coraz bardziej uciążliwa. Powodów dla takiego stanu rzeczy jest wiele – wojna na Ukrainie czy wprowadzony przez Unię Europejską ETS (Europejski System Handlu Emisjami CO2) to główne z nich. Choć sposobów na zmniejszenie cen energii jest wiele, to rząd Donalda Tuska zdecydował się na poszerzenie zakresu świadczeń – wspomóc niektórych Polaków ma bon energetyczny.

Czym dokładnie jest bon energetyczny i dla kogo jest przeznaczony? Ile pieniędzy można dostać w ramach bonu energetycznego? Jak wypełnić wniosek o bon energetyczny i do kiedy należy go przesłać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Bon energetyczny 2024 – co to jest?

Bon energetyczny to świadczenie pieniężne, którym rząd Donalda Tuska zamierza poczęstować niektórych Polaków. Wzór wniosku, wysokość świadczenia i termin, do którego można zgłaszać się po wypłatę funduszy, został już zaaprobowany przez Minister Klimatu i Środowiska, Paulinę Hennig-Kloskę z Trzeciej Drogi (wcześniej Koalicja Obywatelska, a jeszcze wcześniej Nowoczesna).

Bon energetyczny ma za zadanie wesprzeć niektóre z polskich gospodarstw domowych, uginających się pod ciężarem coraz wyższych opłat za prąd. Choć metod walki z drożyzną jest wiele – obniżka podatków i parapodatków czy sprzeciw wobec spekulacyjnych ETS – rząd Koalicji Obywatelskiej, kontynuując dziedzictwo rządu Prawa  i Sprawiedliwości, zdecydował się na podarowanie ze Skarbu Państwa kilkuset złotych najbiedniejszym rodzinom.

Bon energetyczny – dla kogo?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, bon energetyczny nie jest przeznaczony dla wszystkich Polaków – decydować będzie kryterium dochodowe oraz liczebność gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, maksymalny dochód z roku poprzedniego kwalifikujący nas do skorzystania z bonu energetycznego wynosi 2 500 złotych netto miesięcznie (mniej niż pensja minimalna!). W przypadku gospodarstw domowych składających się z więcej niż z jednej osoby, maksymalny dochód może wynieś 1 700 złotych netto miesięcznie. Jak zatem widać, skorzystać na bonie energetycznym mogą jedynie osoby żyjące w skrajnym ubóstwie lub pracujące „na czarno”.

W tym miejscu należy podkreślić, że przy przydzielaniu bonu energetycznego obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wobec tego, jeżeli nieznacznie przekroczymy kryterium dochodowe, to być może nadal będziemy mogli liczyć na świadczenie, jednak w mniejszej wysokości. Dla przykładu, jeżeli żyjemy samotnie, a w poprzednim roku zarobiliśmy średnio 2 799 złotych netto w skali miesiąca, to otrzymamy od rządu symboliczną złotówkę. Więcej o wysokości świadczeń w zakresie bonu energetycznego znajdziesz niżej.

Ile można otrzymać w ramach bonu energetycznego?

Wysokość podstawy świadczenia w przypadku bonu energetycznego zależna jest od liczby domowników w danym gospodarstwie – oczywiście po spełnieniu przez gospodarstwo domowe kryteriów dochodowych. Lista wygląda następująco:

  • 300 złotych – jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 400 złotych – gospodarstwo domowe liczące od 2 do 3 osób,
  • 500 złotych – gospodarstwo domowe liczące od 4 do 5 osób,
  • 600 złotych – gospodarstwo domowe liczące 6 i więcej osób.

Niemniej, wyżej wzmiankowane kwoty mogą ulec podwojeniu w sytuacji, w której źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 1 kwietnia 2024 roku. Wówczas wyżej wzmiankowane kwoty prezentować się będą następująco:

  • 600 złotych – jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 800 złotych – gospodarstwo domowe liczące od 2 do 3 osób,
  • 1 000 złotych – gospodarstwo domowe liczące od 4 do 5 osób,
  • 1 200 złotych – gospodarstwo domowe liczące 6 i więcej osób.

Należy przy tym podkreślić, że świadczenie otrzymane w zakresie bonu energetycznego jest w całości zwolnione z podatku dochodowego.

Bon energetyczny – wniosek. Jak wypełnić, do kiedy i gdzie wysłać?

Wniosek o bon energetyczny można złożyć w dniach od 1 sierpnia 2024 roku do 30 września 2024 roku. Adresatem rzeczonego wniosku powinien być wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy dla wnioskodawcy przez wzgląd na miejsce zamieszkania.

Sam wniosek można wobec tego złożyć w formie tradycyjnej we właściwym Urzędzie Miasta (lub gminy) lub przesłać go pocztą. Znacznie wygodniejszą formę stanowić jednak będzie skorzystanie z internetu w ramach dedykowanej aplikacji rządowej. Aby sfinalizować przesłanie wniosku w ten sposób, będziemy musieli zalogować się na ePUAP poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.

Samo wypełnienie wniosku nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów. Podążając za instrukcjami na dokumencie, w odpowiednich miejscach musimy określić nasz adres, a także podać swoje dane osobowe, wraz z danymi osobowymi pozostałych domowników. Naturalnie, będziemy musieli w stosownym miejscu zamieścić informację o wysokości osiąganych dochodów (pomniejszonych o alimenty na rzecz osób trzecich), informację o źródle ogrzewania budynku czy o numerze konta, na które należność zostanie nam wypłacona. Wniosek o bon energetyczny finalizowany jest oświadczeniem wnioskodawcy o jego prawdomówności.