Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – czy to możliwe? Minister potwierdza
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_130117518_miniaturowi-biznesmeni-stoj%C4%85cy-na-bia%C5%82ym-kalendarzu-wykorzystuj%C4%85cy-jako-t%C5%82o-koncepcj%C4%99-biznesow%C4%85-i.html

Czterodniowy tydzień pracy to model, który cieszy się coraz większą popularnością. Na takie rozwiązanie zdecydowały się niektóre firmy prywatne na świecie. Jeszcze w trakcie kadencji poprzedniego rządu pojawiały się głosy o możliwości wdrożenia 4-dniowego systemu pracy także w Polsce. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdza, że jest taka szansa. 

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce – czy jest możliwy? 

Pracodawcy starają się jak najlepiej zadbać o wellbeing swoich pracowników. Employer branding jest niezwykle istotny, jeśli chcą pozyskać najlepszych kandydatów do swojej firmy. Znaczenie ma nie tylko wynagrodzenie, ale i warunki pracy, benefity pozapłacowe i atmosfera w firmie. Wie o tym firma Herbapol Poznań, która zapowiedziała, że wdroży w pełni czterodniowy tydzień pracy już w 2025 roku. Natomiast od początku 2024 roku w firmie mają trwać działania na rzecz reorganizacji pracy. Coraz więcej firm na świecie decyduje się na wdrożenie czterodniowego systemu pracy. Jak widać, trend powoli dociera do Polski.

W ciągu ostatnich lat coraz częściej poruszana jest kwestia wprowadzenia takiego systemu w Polsce. Nawet przez rządzących. Na ten temat wypowiedziała się minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie.

– Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny. Tak, czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy i będziemy o niego walczyć. Bo pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby pracować – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Czterodniowy system pracy i inne zmiany dla zatrudnionych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapytane przez “Dziennik Gazeta Prawna” w lutym o możliwość wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy wydało stanowisko, w którym nie wykluczono takiej zmiany. Konieczne jest jednak w pierwszej kolejności dokonanie oceny skutków wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Może to bowiem wpłynąć na funkcjonowanie gospodarki, przedsiębiorczość i sektor finansów publicznych. Tę kwestię trzeba także dokładnie przedyskutować m.in. ze związkami zawodowymi, czy przedstawicielami pracodawców. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas obchodów Święta Pracy nawiązała także do skutecznej walki ze śmieciowym zatrudnieniem, skutecznej ochrony pracowników w cyfrowym świecie, czy kwestii wliczania do stażu zatrudnienia także czasu pracy na podstawie umowy zlecenie, jdg, czy samozatrudnienia.

Źródła: Money.pl; Dorzeczy.pl