GUS podał dane dotyczące popularności zatrudnienia na umowach śmieciowych. Umowa zlecenie i umowy pokrewne stanowią w Polsce prawdziwą plagę. W grudniu 2023 roku aż 2,4 mln osób w Polsce pracowało na podstawie tzw. umów śmieciowych. W jakich branżach pracodawcy oferują taką formę współpracy?
GUS: coraz więcej polaków na umowach śmieciowych
Wydawałoby się, że problem umów śmieciowych w ostatnich latach nieco zmalał. Wiele mówiono na temat szkodliwości takich umów, a pracodawcy dbający o swój employer branding zrezygnowali z ich proponowania. Jednak, jak udowadniają najnowsze dane GUS, popularność umów śmieciowych rośnie. Na koniec 2023 roku umowa zlecenie stanowiła podstawę współpracy dla 2003768 osób. Dla pracodawców jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ generuje niższe koszty zatrudnienia.
Także niektórzy pracownicy cieszą się z takiej możliwości, ponieważ mogą więcej zarobić oraz ciążą na nich niższe zobowiązania. Jednak w ten sposób pozbawiają się benefitów pracowniczych, takich jak prawo do urlopu, czy ochrona przed zwolnieniem. Zatrudnieni na umowach śmieciowych obawiają się także o swoje emerytury. Głównie to kobiety pracują na tzw. śmieciówkach, bo według danych GUS stanowiły 51,5% wszystkich zleceniobiorców.
Gdzie najwięcej pracodawców oferuje umowy śmieciowe? Branże i regiony
Propozycji umowy zlecenia możemy spodziewać się praktycznie w każdej branży, lecz w niektórych jest to nagminne. Najwięcej osób pracujących na umowach zlecenia odnotowano w:
- administrowaniu i działalności wspierającej (18,8%);
- opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (11,8%).
Aż 73,6% kobiet pracowało na zleceniu w sekcji działalności finansowej i ubezpieczeniowej. Natomiast mężczyźni na zleceniach pracują głównie w budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej. Tam skala zatrudnienia na śmieciówkach sięga ponad 80%. Najwięcej zleceniobiorców mieszkało w regionie warszawskim stołecznym i śląskim. Najmniejszy problem umowy śmieciowe stanowią natomiast w regionie opolskim i świętokrzyskim.
Same umowy cywilnoprawne nie są niczym złym pod warunkiem, że są wykonywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety często zdarza się, że zawierane są one zamiast umowy o pracę. Mimo że współpraca dwóch stron ma charakter stosunku pracy, zawierana jest umowa śmieciowa, odbierająca pracownikom benefity pracownicze. Rząd planuje rozwiązania w tej sprawie, m.in. pełne oskładkowanie wszystkich umów zlecenia.
Źródło: Mycompanypolska.pl