Kongres Futurologów w Warszawie – jaka przyszłość biznesu?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_113690108_bia%C5%82y-cz%C5%82owiek-humanoidalny-na-rozmytym-tle-tworz%C4%85cy-renderowanie-3d-sztucznej-inteligencji.html

W dniach 9 – 11 kwietnia bieżącego roku, w Warszawie miało miejsce prestiżowe wydarzenie, goszczące wielu znamienitych ludzi nauki i biznesu. Na Kongresie pojawił się między innymi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i szwajcarski astronom, prof. Didier Queloz. Cała konferencja została zorganizowana przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika.

Jak przebiegał Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie? O jakich nadziejach i zagrożeniach względem przyszłości biznesu debatowano? Kim są laureaci pierwszego plebiscytu Futurist of the Year 2024? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.

Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie – wyjątkowy prestiż nauki w Polsce

Choć tegoroczna konferencja była pierwszą swego rodzaju, to już zyskała międzynarodowy rozgłos, ciesząc się opinią kongresu o wyjątkowym prestiżu. Trudno się temu dziwić – wszak, abstrahując od arcyważnych tematów poruszanych tłumnie na wydarzeniu, udział w kongresie wzięło wielu ważnych postaci świata nauki i biznesu, które cieszą się międzynarodową rozpoznawalnością.

Kongres Futurist of the Year 2024 przyciągnął między innymi takie osoby, jak profesor Didier Queloz (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), profesor John Tasioulas z Uniwersytetu Oksfordzkiego czy dr Dorothea Baur, ekspertka ds. etyki i rozwoju w branży technologicznej finansowej.

Uroczystego otwarcia Kongresu Futurist of the Year 2024 dokonał dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. W swoim wystąpieniu podziękował za obecność czołowym futurologom współczesnego świata, nie kryjąc zadowolenia z wyraźnie widocznych rozmiarów i prestiżu wydarzenia. Zapowiedział również wyposażenie uczelni w superszybki komputer, który sprostać ma wymaganiom uczelni w zakresie badań nad sztuczną inteligencją, a także przysłużyć się wielu nowatorskim projektom w dziedzinie medycyny, astronomii, ekonomii czy nauk przyrodniczych.

Sztuczna inteligencja i cyfrowy pieniądz – jak zmieni się przyszłość biznesu?

Kongres Futurist of the Year 2024 to impreza, która odbywała się przez trzy dni. Nie dało się jej nie zauważyć przechodząc obok sali konferencyjnej, przed którą znajdowały się liczne banery, tablice informacyjne o wydarzeniu czy balon reklamowy w barwach Futurist of the Year 2024. W jego trakcie uczestnicy mogli wziąć udział w wielu rozmaitych wykładach, dyskusjach i debatach. Nie da się jednak ukryć, że dwa tematy były szczególnie często rozważane przez futurologów, co stanowi równocześnie odpowiedź na sygnalizowany przez społeczeństwo „głód wiedzy” w ich zakresie.

Pierwszy z tematów stanowiła sztuczna inteligencja (AI), z którą coraz częściej możemy się spotykać w najróżniejszych sektorach gospodarki. Dyskutowano przede wszystkim nad granicami etyczności jej wykorzystania, jej przyszłością, a także nad tym, w jaki sposób może zrewolucjonizować rynek pracy. Zastanawiano się także nad tym, czy może ona stanowić jakieś zagrożenie dla ludzkości (tak pośrednie, jak i bezpośrednie), a co za tym idzie, czy – i jak – nasze prawodawstwo powinno regulować AI.

Drugim z istotnych dla uczestników wydarzenia tematem był pieniądz przyszłości. Zauważano, że formuła pieniądza fiducjarnego (kreowanego przez Banki Centralne „z niczego”) powoli się już wyczerpuje, a na powrót do standardu złota czy srebra nie ma za bardzo miejsca. W kontekście zdobywających na popularności płatnościach elektronicznych rozważano dwie koncepcje.

Pierwszą było oparcie się o technologię blockchain i kryptowaluty. Drugą zaś stanowił „cyfrowy pieniądz banku centralnego” (CBDC), de facto będący jednak pieniądzem fiducjarnym, tyle, że w swojej „elektronicznej” wersji. Debatowano nie tylko nad możliwym kształtem ekonomii przyszłości, ale również nad usprawnieniami technicznymi dla samych pieniędzy – zdecydowana większość społeczeństwa jest bardzo krytyczna wobec likwidacji gotówki, co jest w pełni zrozumiałe. Czy można jakkolwiek połączyć pieniądz cyfrowy i gotówkę? Miejmy nadzieję, że przyszłość pokaże, że tak.

Plebiscyt Futurist of the Year 2024 – laureaci

Całe wydarzenie uświetnił Plebiscyt Futurist of the Year 2024, w ramach którego nagrodzono najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki w aż dziewięciu kategoriach. Nagrody – w postaci statuetki przedstawiającej pierścieniowe astrolabium – w uznaniu całokształtu naukowej pracy i wkładu wniesionego w rozwój danej dziedziny wręczył dr Piotr Turek.

Lista laureatów Plebiscytu Futurist of the Year 2024 w poszczególnych kategoriach jest następująca:

Futurist of the Year 2024 – ASTRONOMIA

Dr hab. Maciej Mikołajewski, astronom i popularyzator nauki, w pracy naukowej skupiony na badaniu gwiazd zmiennych i aktywności słonecznej. Laureat wielu prestiżowych nagród, takich jak Nagroda im. Włodzimierza Zonna czy Medal Kopernikański.

Futurist of the Year 2024 – GOSPODARKA

Tomasz Biernacki, przedsiębiorca, menedżer i założyciel firmy Dino Polska. W 2021 roku zajął drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Futurist of the Year 2024 – BANKOWOŚĆ

Prof. Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2008 roku, twórca nowej teorii handlu międzynarodowego i nowej geografii ekonomicznej. Wykładowca na Uniwersytecie Yale.

Futurist of the Year 2024 – MEDYCYNA

Beata Drzazga, przedsiębiorczyni i założycielka największej firmy medycznej w Polsce – BetaMed S.A. Firma posiada aż 68 fili na terenie 11 województw, zatrudniając łącznie ok. 3 000 pracowników.

Futurist of the Year 2024 – TECHNOLOGIA  

Michał Świerczewski, przedsiębiorca i założyciel firmy X-kom, będącej jedną z największych sieci sklepów komputerowych i elektronicznych w Polsce. Zatrudnienie w firmie znajduje ponad 1 800 osób.

Futurist of the Year 2024 – FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA

Dr Jordan Peterson, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto i psycholog kliniczny. Autor wielu inspirujących książek, spośród których największą poczytnością na świecie cieszy się „12 zasad życia: Antidotum na chaos”. Jordan Peterson znany jest także z wielu wykładów i wystąpień publicznych czy telewizyjnych. Przez wielu uważany jest za najwybitniejszego psychologa i filozofa współczesności.

Futurist of the Year 2024 – CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Jarosław Królewski, przedsiębiorca, inwestor, programista i naukowiec. Prezes i współzałożyciel jednej z najbardziej zaawansowanych firm technologicznych na świecie, IT Synerise, operującej na obszarze sztucznej inteligencji i big data.

Futurist of the Year 2024 – ENERGIA

Wojciech Dąbrowski, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), polityk, samorządowiec i menedżer. W 2019 roku został odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę za wkład w rozwój ciepłownictwa w Polsce.

Futurist of the Year 2024 – CHARYTATYWNOŚĆ

Rafał Brzoska i Omenaa Mensah, organizatorzy wielu akcji charytatywnych, gdzie za jedną z głośniejszych uznać można „Konwój Polskich Serc” – prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej na ogarniętej wojną Ukrainie.

Kongres Futurist of the Year 2024 – podsumowanie

Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie to wydarzenie, które z całą pewnością zasługuje na otrzymywany zewsząd aplauz. Z jednej strony poruszono w jego ramach miriady tematów, które są niezwykle istotne dla przyszłości ludzkiej cywilizacji, honorując przy tym wybitnych przedstawicieli rozmaitych dziedzin.

Z drugiej strony, organizacja wydarzenia o tak dużym, międzynarodowym znaczeniu dla świata nauki i biznesu w naszym kraju, powinna być odczytywana w kategoriach dumy i splendoru, które budują fundamenty Polski niosącej kaganek oświaty w nieskończonym marszu po lepsze jutro.

Pozostaje mieć nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości zarówno Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, jak i inne podmioty naukowe i biznesowe, pozytywnie zaskoczą nas wydarzeniami o podobnej treści i znaczeniu.