Kongres Futurologów w Warszawie – jaka przyszłość biznesu?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_113690108_bia%C5%82y-cz%C5%82owiek-humanoidalny-na-rozmytym-tle-tworz%C4%85cy-renderowanie-3d-sztucznej-inteligencji.html

W dniach 9 – 11 kwietnia bieżącego roku, w Warszawie miało miejsce prestiżowe wydarzenie, goszczące wielu znamienitych ludzi nauki i biznesu. Na Kongresie pojawił się między innymi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i szwajcarski astronom, prof. Didier Queloz. Cała konferencja została zorganizowana przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika.

Jak przebiegał Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie? O jakich nadziejach i zagrożeniach względem przyszłości biznesu debatowano? Kim są laureaci pierwszego plebiscytu Futurist of the Year 2024? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.

Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie – wyjątkowy prestiż nauki w Polsce

Choć tegoroczna konferencja była pierwszą swego rodzaju, to już zyskała międzynarodowy rozgłos, ciesząc się opinią kongresu o wyjątkowym prestiżu. Trudno się temu dziwić – wszak, abstrahując od arcyważnych tematów poruszanych tłumnie na wydarzeniu, udział w kongresie wzięło wielu ważnych postaci świata nauki i biznesu, które cieszą się międzynarodową rozpoznawalnością.

Kongres Futurist of the Year 2024 przyciągnął między innymi takie osoby, jak profesor Didier Queloz (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), profesor John Tasioulas z Uniwersytetu Oksfordzkiego czy dr Dorothea Baur, ekspertka ds. etyki i rozwoju w branży technologicznej finansowej.

Uroczystego otwarcia Kongresu Futurist of the Year 2024 dokonał dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. W swoim wystąpieniu podziękował za obecność czołowym futurologom współczesnego świata, nie kryjąc zadowolenia z wyraźnie widocznych rozmiarów i prestiżu wydarzenia. Zapowiedział również wyposażenie uczelni w superszybki komputer, który sprostać ma wymaganiom uczelni w zakresie badań nad sztuczną inteligencją, a także przysłużyć się wielu nowatorskim projektom w dziedzinie medycyny, astronomii, ekonomii czy nauk przyrodniczych.

Sztuczna inteligencja i cyfrowy pieniądz – jak zmieni się przyszłość biznesu?

Kongres Futurist of the Year 2024 to impreza, która odbywała się przez trzy dni. W jego trakcie uczestnicy mogli wziąć udział w wielu rozmaitych wykładach, dyskusjach i debatach. Nie da się jednak ukryć, że dwa tematy były szczególnie często rozważane przez futurologów, co stanowi równocześnie odpowiedź na sygnalizowany przez społeczeństwo „głód wiedzy” w ich zakresie.

Pierwszy z tematów stanowiła sztuczna inteligencja (AI), z którą coraz częściej możemy się spotykać w najróżniejszych sektorach gospodarki. Dyskutowano przede wszystkim nad granicami etyczności jej wykorzystania, jej przyszłością, a także nad tym, w jaki sposób może zrewolucjonizować rynek pracy. Zastanawiano się także nad tym, czy może ona stanowić jakieś zagrożenie dla ludzkości (tak pośrednie, jak i bezpośrednie), a co za tym idzie, czy – i jak – nasze prawodawstwo powinno regulować AI.

Drugim z istotnych dla uczestników wydarzenia tematem był pieniądz przyszłości. Zauważano, że formuła pieniądza fiducjarnego (kreowanego przez Banki Centralne „z niczego”) powoli się już wyczerpuje, a na powrót do standardu złota czy srebra nie ma za bardzo miejsca. W kontekście zdobywających na popularności płatnościach elektronicznych rozważano dwie koncepcje.

Pierwszą było oparcie się o technologię blockchain i kryptowaluty. Drugą zaś stanowił „cyfrowy pieniądz banku centralnego” (CBDC), de facto będący jednak pieniądzem fiducjarnym, tyle, że w swojej „elektronicznej” wersji. Debatowano nie tylko nad możliwym kształtem ekonomii przyszłości, ale również nad usprawnieniami technicznymi dla samych pieniędzy – zdecydowana większość społeczeństwa jest bardzo krytyczna wobec likwidacji gotówki, co jest w pełni zrozumiałe. Czy można jakkolwiek połączyć pieniądz cyfrowy i gotówkę? Miejmy nadzieję, że przyszłość pokaże, że tak.

Plebiscyt Futurist of the Year 2024 – laureaci

Całe wydarzenie uświetnił Plebiscyt Futurist of the Year 2024, w ramach którego nagrodzono najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki w aż dziewięciu kategoriach. Nagrody – w postaci statuetki przedstawiającej pierścieniowe astrolabium – w uznaniu całokształtu naukowej pracy i wkładu wniesionego w rozwój danej dziedziny wręczył dr Piotr Turek.

Lista laureatów Plebiscytu Futurist of the Year 2024 w poszczególnych kategoriach jest następująca:

Futurist of the Year 2024 – ASTRONOMIA

Dr hab. Maciej Mikołajewski, astronom i popularyzator nauki, w pracy naukowej skupiony na badaniu gwiazd zmiennych i aktywności słonecznej. Laureat wielu prestiżowych nagród, takich jak Nagroda im. Włodzimierza Zonna czy Medal Kopernikański.

Futurist of the Year 2024 – GOSPODARKA

Tomasz Biernacki, przedsiębiorca, menedżer i założyciel firmy Dino Polska. W 2021 roku zajął drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Futurist of the Year 2024 – BANKOWOŚĆ

Prof. Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2008 roku, twórca nowej teorii handlu międzynarodowego i nowej geografii ekonomicznej. Wykładowca na Uniwersytecie Yale.

Futurist of the Year 2024 – MEDYCYNA

Beata Drzazga, przedsiębiorczyni i założycielka największej firmy medycznej w Polsce – BetaMed S.A. Firma posiada aż 68 fili na terenie 11 województw, zatrudniając łącznie ok. 3 000 pracowników.

Futurist of the Year 2024 – TECHNOLOGIA  

Michał Świerczewski, przedsiębiorca i założyciel firmy X-kom, będącej jedną z największych sieci sklepów komputerowych i elektronicznych w Polsce. Zatrudnienie w firmie znajduje ponad 1 800 osób.

Futurist of the Year 2024 – FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA

Dr Jordan Peterson, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto i psycholog kliniczny. Autor wielu inspirujących książek, spośród których największą poczytnością na świecie cieszy się „12 zasad życia: Antidotum na chaos”. Jordan Peterson znany jest także z wielu wykładów i wystąpień publicznych czy telewizyjnych. Przez wielu uważany jest za najwybitniejszego psychologa i filozofa współczesności.

Futurist of the Year 2024 – CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Jarosław Królewski, przedsiębiorca, inwestor, programista i naukowiec. Prezes i współzałożyciel jednej z najbardziej zaawansowanych firm technologicznych na świecie, IT Synerise, operującej na obszarze sztucznej inteligencji i big data.

Futurist of the Year 2024 – ENERGIA

Wojciech Dąbrowski, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), polityk, samorządowiec i menedżer. W 2019 roku został odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę za wkład w rozwój ciepłownictwa w Polsce.

Futurist of the Year 2024 – CHARYTATYWNOŚĆ

Rafał Brzoska i Omenaa Mensah, organizatorzy wielu akcji charytatywnych, gdzie za jedną z głośniejszych uznać można „Konwój Polskich Serc” – prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej na ogarniętej wojną Ukrainie.

Kongres Futurist of the Year 2024 – podsumowanie

Kongres Futurist of the Year 2024 w Warszawie to wydarzenie, które z całą pewnością zasługuje na otrzymywany zewsząd aplauz. Z jednej strony poruszono w jego ramach miriady tematów, które są niezwykle istotne dla przyszłości ludzkiej cywilizacji, honorując przy tym wybitnych przedstawicieli rozmaitych dziedzin.

Z drugiej strony, organizacja wydarzenia o tak dużym, międzynarodowym znaczeniu dla świata nauki i biznesu w naszym kraju, powinna być odczytywana w kategoriach dumy i splendoru, które budują fundamenty Polski niosącej kaganek oświaty w nieskończonym marszu po lepsze jutro.

Pozostaje mieć nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości zarówno Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, jak i inne podmioty naukowe i biznesowe, pozytywnie zaskoczą nas wydarzeniami o podobnej treści i znaczeniu.