Milionowe wsparcie dla górników w ramach ustawy osłonowej. Decyzja zapadła
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_130991989_pracownik-budowlany-w-kasku-budowniczy-w-kasku-biznes-przemys%C5%82-budowlany-technologia-budowniczy.html

Wsparcie dla górników stało się kluczowym elementem transformacji energetycznej w Polsce, a podpisana właśnie umowa, która otwiera nowy rozdział w zabezpieczeniu ich przyszłości zawodowej. Program obejmuje odprawy i wcześniejsze emerytury, które mają pomóc tysiącom pracowników węglowego sektora energetyki w przystosowaniu się do nadchodzących zmian.

Wcześniejsze emerytury i odprawy dla górników – umowa podpisana

Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało pierwszą w Polsce umowę wsparcia dla górników i mechaników z Grupy ZE PAK w ramach ustawy osłonowej. To kluczowy krok w procesie sprawiedliwej transformacji energetycznej, który obejmie aż 20 tysięcy osób zatrudnionych w sektorze energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Wsparcie finansowe dla górników, sfinansowane z budżetu państwa, zapewnia jednorazowe odprawy w wysokości rocznych zarobków oraz wcześniejsze emerytury dla pracowników odchodzących z likwidowanych kopalń i zakładów. Program ten, opracowany z inicjatywy wielkopolskich związków zawodowych, został w rekordowym czasie zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Odprawy i nowe ścieżki zawodowe dla pracowników ZE PAK

Pierwsza grupa 60 górników i mechaników ze spółki PAK Górnictwo już w tym roku skorzysta z rozwiązań ustawy osłonowej. Środki trafią do pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Konin, którzy od lat wspierali działalność energetyczną regionu. Prezes Grupy ZE PAK, Piotr Woźny, podkreślił, że program nie tylko zapewnia odprawy i urlopy energetyczne, ale także otwiera drzwi do dalszego rozwoju zawodowego. Inicjatywa „Droga do zatrudnienia po węglu” wspiera tworzenie nowych miejsc pracy dla osób opuszczających sektor węglowy.

Program o wartości miliarda złotych jako odpowiedź na transformację górnictwa

Całkowity koszt ustawy osłonowej wyniesie około 1,3 miliarda złotych i obejmie ponad 20 tysięcy pracowników energetyki w całej Polsce przez najbliższe dziesięć lat. To rozwiązanie jest odpowiedzią na wyzwania wynikające z transformacji energetycznej i zamykania kopalń węglowych. Związki zawodowe z Konina, które już w 2022 roku zainicjowały prace nad programem, podkreślają, że był to trudny, ale konieczny proces. „Należy docenić osiągnięcie, jakim jest program ustawy osłonowej – odprawy i urlopy energetyczne i górnicze. Nasi pracownicy stojący na przodku transformacji w Polsce skorzystają na tym, bo zbieraliśmy poparcie dla programu blisko 3 lata temu” – komentuje Alicja Messerszmidt, szefowa Związku Zawodowego KADRA.

Transformacja sektora energetycznego jest wyzwaniem, ale program taki jak ustawa osłonowa daje nadzieję na sprawiedliwe rozwiązania dla pracowników odchodzących z branży. To przykład, jak oddolne inicjatywy mogą wpłynąć na kształtowanie polityki państwa w czasach zmian.

Źródło: polsatnews.pl