Od września 2024 r. w polskich szkołach wprowadzono nowe przepisy dotyczące zaświadczeń o niekaralności. Chociaż intencją zmian jest zapewnienie większego bezpieczeństwa dzieci, w praktyce powodują one wiele komplikacji zarówno dla rodziców, jak i dyrektorów placówek. Czy rzeczywiście potrzebujemy tych wszystkich dokumentów? Spójrzmy na ten temat z perspektywy szkół i przedszkoli.
Kto potrzebuje zaświadczenia?
Nowe przepisy wymagają od osób, które opiekują się dziećmi na wycieczkach, basenach czy wydarzeniach szkolnych, zaświadczenia o niekaralności. Dotyczy to również rodziców, którzy chcą pełnić rolę opiekunów w takich sytuacjach. Ministerstwo Sprawiedliwości jasno stwierdziło, że bez względu na to, czy osoba jest rodzicem czy wolontariuszem, jej działalność związana z opieką nad dziećmi wymaga odpowiednich zaświadczeń. Problem w tym, że przepisy bywają niewystarczająco precyzyjne, co prowadzi do licznych wątpliwości.
Problemy w praktyce
Zgodnie z opinią dyrektorów szkół i przedszkoli, wprowadzenie obowiązku przedstawiania zaświadczeń o niekaralności wiąże się z wieloma problemami organizacyjnymi. Przykładowo, dyrektorzy często zadają sobie pytanie, czy zapraszani goście – np. przedstawiciele fundacji czy osoby prowadzące warsztaty – również muszą przedstawić takie dokumenty. Okazuje się, że jeśli opieka nad dziećmi jest prowadzona przez nauczycieli, nie jest to konieczne. Jednak interpretacja tego przepisu nie zawsze jest jasna, co rodzi dodatkowe pytania i niepewność wśród dyrekcji.
Co mówią przepisy o odbiorze dzieci?
Również kwestia odbioru dziecka z placówki przez osobę trzecią wywołuje kontrowersje. Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że członkowie rodziny lub osoby znane osobiście rodzicowi nie muszą przedstawiać zaświadczeń o niekaralności. Jednak niejasności pojawiają się, gdy rodzice upoważniają inne osoby do odbioru dzieci, np. przyjaciół czy dalszą rodzinę. Dyrektorzy zastanawiają się, czy w takiej sytuacji również muszą żądać dodatkowych dokumentów.
Przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, ale wprowadzone regulacje budzą wiele pytań i wywołują niepewność wśród osób zarządzających placówkami oświatowymi.
Źródło: infor.pl