Podwyżki w Lasach Państwowych. Dyrektor zarabia więcej niż premier
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_87947778_%C5%9Bwierk-ro%C5%9Bnie-w-wiecznie-zielonym-lesie-iglastym-w-parku-krajobrazowym-g%C3%B3r-sow-sudety-po%C5%82udniowo.html

Podwyżki w Lasach Państwowych to decyzja dyrektora generalnego Witolda Kossa. Sam dyrektor już teraz, przed podwyżką ma zarabiać więcej niż premier. Podwyżkom w Lasach Państwowych sprzeciwiają się m.in. aktywiści ekologiczni. O ile mają wzrosnąć pensje w Lasach Państwowych?

Podwyżki w Lasach Państwowych

Lasy Państwowe to państwowa jednostka organizacyjna zajmująca się prowadzeniem gospodarki leśnej. Zarządza terenami przyrodniczymi, gospodaruje gruntami i nieruchomościami związanymi z gospodarką leśną. Instytucja zarządza 75% powierzchni leśnych w Polsce i jak czytamy na stronie Onet.pl, z Lasów Państwowych pochodzi 95% pozyskanego drewna. Organizacja odnotowuje wysokie zyski. Jak wynika z raportu “Lasy na sprzedaż. Jak Lasy Państwowe uwłaszczyły się na wspólnych lasach” przytaczanego przez serwis Onet.pl, w 2021 roku zysk netto LP wyniósł ponad 700 mln zł i był ponad trzykrotnie wyższy niż w 2008 roku, 

Podwyżkom w Lasach Państwowych sprzeciwiają się aktywiści ekologiczni. W wypowiedzi dla Onetu Radosław Ślusarczyk prezes Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot zwrócił uwagę na ogromne koszty funkcjonowania Lasów Państwowych oraz wysokie pensje w porównaniu z zarobkami pracowników parków narodowych, czy zakładów usług leśnych.

O ile wzrosną pensje w Lasach Państwowych? 

Lasy Państwowe podkreślają, że to związki zawodowe wystąpiły o podwyżkę wynagrodzenia dla pracowników Lasów Państwowych. Wynagrodzenia w Lasach Państwowych stanowią wielokrotność stawki wyjściowej, która długo nie była waloryzowana. Stawka ma wzrosnąć o 8%, podczas gdy przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosło o 14,4%. Podwyżki są odpowiedzią na inflację.

Z odpowiedzi Lasów Państwowych opublikowanej przez Onet wynika, że zgodnie z zasadami wynagrodzenia określonymi w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników PGL LP Dyrektor Generalny LP jest zobowiązany do negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie zmiany wysokości stawki wyjściowej. Stawka ta od połowy roku właśnie w wyniku negocjacji wzrośnie o ok. 8%. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o blisko 40%, podczas gdy w Lasach Państwowych wynagrodzenia wzrosły jedynie o 9,9%. To oraz inflacja stanowią argumenty przemawiające za zasadnością podwyżek.

Podwyżki w Lasach Państwowych mają być uzależnione od stanowiska i stażu pracy. W przypadku akceptacji rozporządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych wypłata samego dyrektora wzrosłaby o ok. 2,8 tys. zł.

Źródło: Onet.pl