Polski rynek pracy wreszcie pokazuje oznaki ożywienia po dwóch latach spadków liczby ofert zatrudnienia. Choć sytuacja poprawia się w wielu sektorach, nie wszystkie branże mogą liczyć na równie optymistyczne dane.
Liczba ofert pracy rośnie, ale nie w każdej branży
Po trudnych dwóch latach spadków w liczbie ofert pracy, polski rynek zaczyna się odbudowywać. Z badań Grant Thornton wynika, że w październiku na 50 najpopularniejszych portalach rekrutacyjnych opublikowano łącznie 286,2 tysiąca ofert – to aż o 12% więcej niż w tym samym okresie rok temu. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy widoczny jest wzrost, co daje nadzieję na stabilizację sytuacji na rynku. Jednak, jak pokazują dane z raportu Grant Thornton, poprawa nie dotyczy wszystkich branż. Niektórzy pracownicy nadal mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy.
Które branże zyskują, a które tracą?
Największy wzrost liczby ofert pracy dotyczy pracowników fizycznych – dla nich propozycji było aż o 15% więcej niż przed rokiem. Podobnie wygląda sytuacja w sektorze medycznym, gdzie wzrost wyniósł 10%. Zawody związane z marketingiem również odnotowały pozytywną dynamikę, choć wzrost o 5% jest skromniejszy w porównaniu do pozostałych sektorów.
Niestety nie wszystkie branże mogą mówić o odbiciu. Informatycy i finansiści muszą zmierzyć się z 10-procentowym spadkiem liczby ofert w porównaniu do 2023 roku. Również w dziale HR widoczny jest lekki regres – liczba ogłoszeń spadła o 3%. Te dane pokazują, że rynek pracy staje się coraz bardziej zróżnicowany, a klucz do sukcesu leży w umiejętnym dostosowaniu kwalifikacji do zmieniających się potrzeb.
Co wpłynęło na poprawę sytuacji na rynku pracy?
Przyczyn poprawy sytuacji na rynku pracy należy doszukiwać się w ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej po trudnym okresie wojny na Ukrainie i gwałtownym wzroście cen energii. W raporcie Grant Thornton wskazano, że rynek pracy przezwycięża trudności, które tłamsiły go przez minione 2 lata. Jednak pełne „ozdrowienie” wciąż jest przed nami – do osiągnięcia poziomu sprzed kryzysu potrzeba jeszcze czasu.
Eksperci podkreślają, że zmiany mogą mieć charakter długofalowy, a optymistyczne wskaźniki powinny zachęcić przedsiębiorców do dalszego zwiększania liczby zatrudnianych osób. Dzięki temu polski rynek pracy będzie miał szansę na pełne odbicie, choć dla niektórych branż droga do tego celu może być jeszcze długa.
Źródło: fxmag.pl