UniCredit wraca po latach do Polski! Milionowe transakcje przejęcia!
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_136727507_k%C4%85t-widzenia-z-do%C5%82u-szklanego-niebieskiego-budynku.html

Włoski bank UniCredit ogłosił zamiar przejęcia dwóch firm technologicznych – Vodeno i Aion Banku, za łączną kwotę 370 mln euro (ponad 1,5 mld zł). Transakcja, której finalizacja jest przewidziana na IV kwartał 2024 r., zależy od uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych. Dla UniCredit jest to powrót na polski rynek finansowy, ponieważ przed repolonizacją Banku Pekao był on jego akcjonariuszem.

Pierwsze informacje o możliwości przejęcia Vodeno przez UniCredit podała agencja Bloomberg pod koniec lutego. Rozmowy prowadzone były z funduszem private equity Warburg Pincus, który jest udziałowcem obu firm.

Polska firma Vodeno w rękach UniCredit?

Vodeno to innowacyjna firma technologiczna oferująca platformę chmurową dla banków, umożliwiającą świadczenie takich usług jak „kup teraz, zapłać później”, pożyczki i inwestycje. Warburg Pincus zainwestował w tę polską firmę w 2018 roku. UniCredit zaznacza, że przejęcie Vodeno pozwoli im rozwijać nowoczesne technologie bankowe oparte na chmurze oraz zyskać zespół 200 inżynierów, programistów i analityków danych.

Z komunikatu UniCredit wynika, że transakcja ta jest planowana na IV kwartał 2024 r., pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód regulacyjnych. Przejęcie Vodeno i Aion Banku można interpretować jako powrót UniCredit do polskiego sektora finansowego. UniCredit był wcześniej akcjonariuszem Banku Pekao przed jego repolonizacją.

UniCredit dąży do wzmocnienia swojej pozycji w segmencie bankowości cyfrowej, rozwijając usługi oparte na technologii chmurowej. Przejęcie Vodeno i Aion Banku ma na celu polepszenie oferty dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, zwiększając konkurencyjność UniCredit w obszarze bankowości cyfrowej.

Aion Bank rozpoczął działalność w Belgii w marcu 2020 roku i operuje na terenie Unii Europejskiej na podstawie belgijskiej licencji bankowej. Środki zgromadzone w banku są chronione przez Narodowy Bank Belgii. Aion Bank wszedł na polski rynek w 2021 roku.