Źle naliczone emerytury przez ZUS. Zakład zwraca wyrównania emerytur w tysiącach spraw
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_97035473_r%C4%99ce-%C5%BCebraka-z-kilkoma-monetami-poj%C4%99cie-ub%C3%B3stwa-starsza-osoba-na-emeryturze-trzyma-monety-na.html

Źle naliczone emerytury przez ZUS mogą spotkać każdego. Tysiące Polaków otrzymało zaniżone emerytury w 2023 roku. ZUS błędnie naliczył świadczenia. Warto zatem pilnować wysokości przelewów z ZUS i w razie wątpliwości zwrócić się o sprostowanie. W przypadku źle naliczonej emerytury świadczeniobiorcom przysługuje wyrównanie emerytury. Jak je otrzymać? 

Źle naliczone emerytury przez ZUS dotyczą tysięcy Polaków 

Wysokość emerytury oraz niektórych innych świadczeń uzależniona jest od wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sposób przeliczenia wysokości emerytury wielu może się wydawać skomplikowany, dlatego też nie wszyscy zadają sobie trud weryfikacji wyliczeń ZUS.

Tymczasem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych także pracują ludzie i również popełniają błędy. Konsekwencją tego są źle naliczone emerytury przez ZUS. Z danych Zakładu wynika, że w 2023 roku ze względu na błędy w obliczaniu wysokości świadczeń emerytalno-rentowych ZUS musiał wypłacić świadczeniobiorcom wyrównania w 4706 spraw. Jak wskazuje rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski w rozmowie z Money.pl to jedynie 0,12% ogółu wydanych decyzji. Jest to zatem niewielka część, lecz faktem jest, że niektórzy na tym cierpią. 

Z kolei w latach 2016-2022 błędnych decyzji było w sumie 17 145. Wyrównanie przyznano w ponad 16 000 spraw.

Jak otrzymać wyrównanie źle naliczonej emerytury? 

Jeśli wysokość naszego świadczenia wzbudza wątpliwości, lepiej takiej sprawy nie zostawiać, ponieważ być może istnieje szansa na wyrównanie świadczenia z ZUS. Szczególnie dotyczy to osób, które przechodzą na emeryturę. Od decyzji ZUS można się odwołać do sądu w ciągu miesiąca od dnia dostarczenia decyzji. 

Odwołanie należy złożyć w oddziale ZUS, który wydał decyzję. Można także rozważyć złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury, jeśli emeryt wszedł w posiadanie dokumentów, które mogą mieć znaczenie przy w wyliczeniu emerytury lub podczas pobierania świadczenia emeryt, lub rencista dalej pracował.

Źródło: Dziennik.pl