4-dniowy tydzień pracy, czy 7-godzinne dni pracy? Znamy preferencje Polaków
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128350156_r%C4%99ka-rzuca-kostk%C4%85-i-zmienia-s%C5%82owo-%E2%80%9Edzie%C5%84-powszedni%E2%80%9D-na-%E2%80%9Eweekend%E2%80%9D.html

Czterodniowy tydzień pracy to rewolucyjny pomysł zakładający zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Polacy w tym trybie zyskaliby dodatkowy dzień weekendu. W debacie publicznej pada jednak inna modyfikacja tego pomysłu, czyli pozostanie przy 5 dniach pracy, lecz krótszych o godzinę. Który wariant wolą Polacy?  

4-dniowy tydzień pracy w Polsce

W ciągu ostatnich lat w mediach, jak i w samym rządzie coraz częściej poruszany jest temat wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Takie rozwiązanie zostało już wprowadzone w pierwszych firmach w Polsce. Model czterodniowego tygodnia pracy testowano także w Wielkiej Brytanii. Polacy stanowią jednych z najbardziej pracowitych ludzi w Europie. Jak wynika z danych Eurostatu, znajdujemy się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby przepracowanych godzin w tygodniu. Średnia ta wynosi 40,4 godzin. Krótszy wymiar czasu pracy obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, czy we Francji. W Polsce firmą, która planuje stopniowo wdrażać czterodniowy tydzień pracy do 2025 roku, jest Herbapol Poznań. 

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest realne.

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny. Tak, czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy i będziemy o niego walczyć. Bo pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby pracować – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

4-dniowy tydzień pracy – badanie ClickMeeting

ClickMeeting to firma oferująca rozwiązania webinarowe dla edukacji, czy biznesu. Platforma przeprowadziła badanie dotyczące możliwości wprowadzenia czterodniowego trybu pracy. Jak wynika z badania, Polacy zdecydowanie wolą czterodniowy tydzień pracy, niż skrócenie czasu pracy o godzinę i pozostanie przy pięciu dniach. Taki wybór zadeklarowało prawie 70% badanych. Jednocześnie ponad 40% osób uważa, że dochody pracowników i firm nie ulegną zmianie w przypadku czterodniowego tygodnia pracy. Jeśli czterodniowy tryb pracy nie byłby możliwy, motywacje dla pracowników stanowiłoby oferowanie pracy zdalnej lub hybrydowej (54%). 

W Polsce także planowane jest skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin w tygodniu lub wprowadzenie właśnie czterodniowego tygodnia pracy. Czterodniowy tydzień pracy nie jest jednak przedmiotem umowy koalicyjnej obecnego rządu i nie znamy jeszcze szczegółów ewentualnych prac nad tym rozwiązaniem.

Źródło: Infor.pl