Praca w Niemczech – w tym zawodzie można dostać nawet 15 tys. na start
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_125735771_kobieta-lub-dziewczyna-trzymaj%C4%85ca-flag%C4%99-niemiec-z-koncepcji-otwartego-okna-samochodu.html

Osoby, które szukają lepszych perspektyw finansowych poza granicami kraju, mogą zainteresować się ofertą, którą opublikował motoryzacyjny gigant. Poszukiwani są mechanicy do pracy w fabryce Mercedesa. Warunki, które proponuje się kandydatom z Polski, w porównaniu ze stawkami krajowymi wydają się bardzo atrakcyjne.

Praca w Niemczech to już standard

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2004-2020 emigracja z Polski na pobyt czasowy dotyczyła najczęściej wyjazdu do Niemiec (706 tys. osób). Na dalszych miejscach znalazła się Holandia i Irlandia, które kolejno uzyskały znacznie mniejsze wartości (135 i 114 tys. osób).

Na popularność tego kierunku wskazuje też badanie Personnel Service, które wskazuje, że do pracy sezonowej Polacy najczęściej wyjeżdżają do czterech państw, w tym właśnie do Niemiec.

Fakt ten nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę bliskość Niemiec, a więc dogodne połączenia komunikacyjne, czy w wielu przypadkach znacznie lepsze warunki zatrudnienia w porównaniu do polskich pracodawców.

Dobrze płatna praca w Niemczech

Jak wskazał dziennik „Fakt”, firma Mercedes-Benz szuka wśród Polaków mechaników pojazdów dostawczych. Treść ogłoszenia z pewnością zachęca do aplikowania:

Poszukujemy mechaników pojazdów dostawczych. Praca w Niemczech, okolice Frankfurtu nad Menem. Wynagrodzenie od ok. 3300-3400 euro miesięcznie netto. Do tego zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy i premia roczna w wysokości 1000 euro

Dziennik Fakt

Wynika z tego, że pracownicy na początkowym okresie zatrudnienia mogą liczyć na stawki w okolicy 15 tys. zł miesięcznie. A później jest już tylko lepiej. Pracownicy w firmie Mercedes-Benz mogą liczyć na płace określone w układzie zbiorowym, który zawarto ze związkiem IG Metall. Wymienia się w nim różne grupy w zależności od obowiązków i stażu pracy. Na jego podstawie zatrudniony pracownik otrzymuje pensję w wysokości około 3700 euro. Zyskując doświadczenie i określone obowiązki, wynagrodzenie idzie w górę. Pracownik ds. planowania produkcji może liczyć na pensję wynoszącą 5800 euro plus premie świąteczne. Z kolei kontroler produkcji zarabia 6200 euro, a inżynier jeszcze więcej, bo około 7000 euro. W polityce płacowej firmy uwzględniono także premię roczną z tytułu udziału w zyskach. W zeszłym roku została ona wypłacona pracownikom w wysokości 7300 euro.

Jak wskazano w analizie Personnel Service, stawki w Niemczech na stanowisku pracownika magazynu, produkcji, czy opiekunki medycznej można zarobić około 2200-2300 euro brutto. Pracownicy drogowi, czy doświadczeni stolarze uzyskują płace w granicach 3100-3800 euro brutto. Na najwyższe stawki mogą liczyć wykwalifikowani pracownicy z branży IT. Ich wynagrodzenie wynosić może nawet 5500 euro brutto miesięcznie.