Renta wdowia już od stycznia 2025, ale na wypłaty trzeba poczekać
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78146539_smutna-starsza-kobieta-stoj%C4%85ca-sam-obok-okna.html?vti=m1q1mkwb2fb41291fg-1-14

Od stycznia 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzona renta wdowia, która zapewni dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które straciły współmałżonka. Nowe przepisy mają na celu złagodzenie trudności ekonomicznych seniorów po śmierci bliskiej osoby, umożliwiając łączenie renty rodzinnej z emeryturą.

Renta wdowia od stycznia, ale wypłaty od lipca 2025

Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca renty wdowiej. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przepisy te mają wesprzeć nawet 2 miliony seniorów, którzy po śmierci swojego małżonka stanęli przed trudnymi wyborami finansowymi. Renta wdowia ma na celu zminimalizowanie strat finansowych po utracie bliskiej osoby, umożliwiając łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Ministerstwo podkreśla, że choć przepisy zaczną obowiązywać w styczniu, pierwsze pieniądze z tego tytułu trafią na konta uprawnionych osób dopiero 1 lipca 2025 roku.

Nowe zasady: jak działa renta wdowia?

Do tej pory wdowy i wdowcy musieli wybierać między zachowaniem swojej emerytury a uzyskaniem renty rodzinnej. Nowa ustawa wprowadza bardziej korzystny mechanizm – od 2025 roku osoby, które straciły współmałżonka, będą mogły zachować swoje dotychczasowe świadczenia emerytalne i dodatkowo otrzymać 15% renty rodzinnej. Jak tłumaczy minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: „Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa”.

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość renty wdowiej wzrośnie do 25%, co zapewni dodatkową stabilność finansową osobom starszym. Ministerstwo podkreśla, że renta wdowia będzie dostępna dla wszystkich, niezależnie od tego, czy emerytura pochodzi z ZUS-u, emerytura z KRUS-u, czy innego systemu emerytalno-rentowego.

Kto skorzysta z renty wdowiej?

Według wstępnych szacunków, z nowych przepisów może skorzystać nawet 2 miliony obywateli. Co istotne, ustawa dotyczy nie tylko osób, które straciły małżonka w ostatnich latach, ale także tych, które są w żałobie od wielu lat. Nowe świadczenie ma charakter wsparcia społecznego i obejmuje szeroką grupę seniorów, niezależnie od ich statusu finansowego. Jak dodaje ministerstwo, „Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę”, co oznacza, że renta wdowia ma na celu złagodzenie tego finansowego obciążenia.

Nowe regulacje są odpowiedzią na obywatelski projekt ustawy, poparty przez ponad 200 tysięcy obywateli. To pokazuje, jak istotnym problemem dla wielu osób jest brak stabilności finansowej po utracie współmałżonka.

Źródło: Money.pl