Renta wdowia 2024 – dla kogo i kiedy wejdzie w życie? Poznaj wysokość świadczenia 
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_113140566_zamyka-portret-zm%C4%99czonej-starszej-kobiety.html

Renta wdowia to wsparcie finansowe skierowane do osób, które straciły swoich małżonków. W ramach programu żyjący małżonkowie mieliby wybór, czy pozostać przy swoim świadczeniu i powiększyć je o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy pobierać rentę zmarłego małżonka i połowę swojego świadczenia. Kiedy renta wdowia wejdzie w życie i ile wyniesie? 

Renta wdowia 2024 – nowe świadczenie. Dla kogo? 

Renta wdowia to punkt programu politycznego Lewicy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdziła plany dotyczące wprowadzenia nowego rozwiązania. W środę 7 lutego 2024 roku w sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. 

Zgodnie z planami programu osoba, której małżonek zmarł, miałaby do wyboru jedną z dwóch opcji:

  • zachowanie swojego świadczenia i zwiększenie go o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku;
  • pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz 50% swojego świadczenia. 

Ile ma wynieść renta wdowia? Od kiedy będzie obowiązywać? 

Renta wdowia miałaby być wprowadzana stopniowo, w tzw. modelu kroczącym. Tym samym wymiar i kwota wsparcia z roku na rok stawałaby się większa. Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się dzienniklodzki.pl, mówi się o pobieraniu 1/5 świadczenia po żonie/mężu plus całej swojej emerytury. Według wyliczeń Dziennika, gdyby renta wdowia wynosiła 20%, wówczas wdowy i wdowcy mogliby liczyć np. na:

  • 320 zł renty wdowiej przy emeryturze własnej 2000 zł i emeryturze po zmarłym 1588,44 zł;
  • 590 zł renty wdowiej przy emeryturze własnej 3000 zł i emeryturze po zmarłym 2950 zł.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie. Projekt obywatelskiego projektu ustawy skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wprowadzenie zmian w ustawie przewidziano na pierwszy kwartał 2024 roku.

Źródła: wloclawek.naszemiasto.pl, dzienniklozki.pl