Zwolnienie za nadużywanie bonów żywieniowych – taki los spotkał pracowników Meta
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_100058012_jedzenie-w-biurze-zdrowy-lunch-do-pracy.html

W ostatnich tygodniach głośno było o sytuacji w firmie Meta, gdzie zwolniono 30 pracowników za nadużywanie bonów żywieniowych. Zamiast zamawiać jedzenie, korzystali z bonów do zakupu kosmetyków, środków czystości czy nawet kieliszków. Wśród zwolnionych osób znajdowali się wysoko wykwalifikowani specjaliści, a niektórzy zarabiali nawet sześciocyfrowe sumy.

Bony żywieniowe w Meta

Meta, będąca właścicielem Facebooka i Instagrama, ma w swojej polityce wyjątkowe udogodnienia dla pracowników. W USA finansuje obiady dla swoich pracowników, zapewniając im możliwość korzystania z firmowych stołówek w większych biurach. Jednak w mniejszych placówkach, jak i w przypadku pracy zdalnej, pracownicy otrzymują bony żywieniowe o wartości 25 dolarów, co odpowiada około 100 złotych. Bony te mogą być wykorzystywane na zamawianie posiłków przez popularne aplikacje dostarczające jedzenie.

Nadużywanie bonów żywieniowych – pracownicy zostali zwolnieni

Mimo jasnych zasad dotyczących bonów, niektórzy pracownicy zdecydowali się je nadużywać. Zamiast zamawiać jedzenie, używali ich do zakupu artykułów gospodarstwa domowego, takich jak proszki do prania, kosmetyki czy nawet kieliszki. Jeden z byłych pracowników, w anonimowym wpisie na platformie Blind, przyznał, że zamiast obiadu kupował na przykład herbatę lub pastę do zębów, aby bony nie przepadły. Firma Meta zareagowała na te nieprawidłowości, wcześniej ostrzegając pracowników o konsekwencjach. Ostatecznie jednak 30 osób, które zignorowały te ostrzeżenia, zostało zwolnionych. Wśród nich znajdowali się wysoko opłacani inżynierowie, zarabiający sześciocyfrowe kwoty.

Meta ogranicza listę udogodnień, z których korzystają pracownicy

Zwolnienia pracowników Meta zbiegły się w czasie z wprowadzeniem innych ograniczeń dotyczących benefitów dla pracowników. Firma zrezygnowała z możliwości wynoszenia jedzenia ze stołówek do domów oraz z usługi prania odzieży dostępnej w biurach. Decyzje te są częścią większych cięć, jakie przechodzą firmy technologiczne na całym świecie. W 2023 roku, jak wynika z danych Layoffs.fyi, zwolnienia w sektorze IT wzrosły o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko w 2023 roku ponad 1150 firm technologicznych zredukowało swoje zespoły, zwalniając łącznie ponad 260 tysięcy pracowników.

Źródło: biznes.interia.pl