Dwie niedziele handlowe w miesiącu zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W piątek odbyło się głosowanie w sprawie projektu. Czy istnieje szansa na częściowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę?
Zniesienie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu: projekt
Od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę. Jednak od 2020 r. do dyspozycji mamy 7 niedziel handlowych w ciągu roku. Przywróceniu handlu w niedzielę to jeden z tematów poruszanych w kampanii wyborczej, w szczególności przez Polskę 2050. Zdania na ten temat są jednak podzielone. Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 27% Polaków uważa, że powinno się znieść zakaz handlu w niedzielę. Natomiast 30% respondentów raczej nie oczekuje przywrócenia handlu w niedzielę, a 34,9% nie chce, aby handel przywrócono.
Podziały dotyczące tematu przywrócenia handlu w niedzielę są dostrzegalne także w Sejmie. Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Ten zakłada, że Polacy będą mieli do dyspozycji dwie niedziele handlowe w miesiącu. Jednocześnie przewiduje większe wsparcie dla pracowników, którzy musieliby pójść do pracy w niedzielę handlową.
Zmiany w zakazie handlu w niedzielę a Kodeks pracy
Pracownicy mieliby otrzymać za niedzielę handlową podwójne wynagrodzenie, a pracodawca musiałby im wyznaczyć dzień wolny. Szerokim echem odbiła się wypowiedź Ryszarda Petru, czyli wnioskodawcy projektu. Podkreślił, że obowiązujące wyjątki sprawiają, że część sklepów i tak funkcjonuje w niedziele niehandlowe. Polacy i tak robią więc tego dnia zakupy, tyle że za wyższą cenę. Jednocześnie podkreślił, że dwie niedziele handlowe w miesiącu zwiększyłyby liczbę miejsc pracy w handlu o 20 tys. Wzrosłyby także roczne obroty branży (o 20 mld zł).
Dwie niedziele handlowe w miesiącu – głosowanie w sprawie projektu
W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad odrzuceniem projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Wcześniej, na posiedzeniu Sejmu 13 czerwca PiS i Lewica wniosły o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Jak wypadło piątkowe głosowanie?
Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało:
- 209 posłów;
- 218 było przeciw;
- 2 posłów się wstrzymało.
Zatem wniosek o odrzucenie projektu został odrzucony przez Sejm. Teraz zostanie skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Źródło: Biznes.interia.pl