Zaskakująca decyzja TOHO Poland – pracę straci 115 osób
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68793113_zamek-i-%C5%82a%C5%84cuch-blokuj%C4%85-stalowe-drzwi-w-delikatnym-%C5%9Bwietle.html

Ciąg dalszy fali zwolnień, które przetaczają się przez całą Polskę. Tym razem o zamknięciu zakładu w Radomiu zdecydowała japońska firma TOHO Poland. Tak drastycznymi krokami zaskoczeni są sami pracownicy. Firma tłumaczy, że likwidacja zakładu wynika ze zmniejszenia liczby zamówień przy jednoczesnym wzroście kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Radom traci ważnego pracodawcę

Zakład TOHO Poland będący własnością japońskiej firmy TOHO Industrial Ltd. i wchodzący w skład Grupy TOHO działał w Radomiu od 2002 roku. Dotychczas funkcjonował on w Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma pełniła funkcję cennego dla regionu pracodawcy, choć same opinie o TOHO Poland z perspektywy pracowników były bardzo różne. Zakład zajmował się produkcją wysokiej jakości części do łożysk kulkowych (metalowe kosze i blaszki, kosze plastikowe), a także elementów metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego np. do amortyzatorów. Produkty te trafiały na rynki zagraniczne m.in. do Czech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, czy Brazylii. Warto podkreślić, że TOHO Poland był jedynym zakładem spółki w całej Europie.

Choć jeszcze w 2017 roku firma miała być w doskonałej kondycji, po jej zamknięciu sytuacja na rynku pracy w Radomiu z pewnością ulegnie pogorszeniu. W marcu 2024 roku bezrobocie w mieście utrzymywało się na poziomie 9,6%, a w powiecie radomskim nawet 16,6%. Utrata dużego pracodawcy to więc fatalna wiadomość dla całego regionu.

Likwidacja zakładu TOHO Poland

Zakład, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, musiał mierzyć się z narastającymi problemami. Koszty rosły, a zamówień ubywało, jednak nic nie wskazywało na to, że sytuacja firmy w Radomiu jest tak trudna. Przedsiębiorstwo wydało komunikat prasowy przytaczany przez kielecki dziennik regionalny „Echo Dnia”, w którym tłumaczy powody swojej decyzji:

TOHO Group z przykrością informuje, iż po szczegółowej analizie podjęła decyzję o likwidacji zakładu w Radomiu. Decyzja ta spowodowana jest narastającą od kilku lat niesprzyjającą sytuacją makroekonomiczną, w szczególności wzrostem cen energii i surowców oraz wynikającym z niego spadkiem zamówień w połączeniu ze wzrostem kosztów operacyjnych.

dziennik regionalny „Echo Dnia”

Pracownicy byli zaskoczeni takim obrotem sprawy, ponieważ nie wspominano wcześniej o takim rozwiązaniu. W wyniku likwidacji pracę straci ponad 115 aktualnie zatrudnionych osób. Firma zapewnia, że otrzymają oni specjalny, dodatkowy pakiet, który przewyższa rekompensaty ustawowe. Dodatkowo zwolnieni pracownicy zostaną objęci specjalnym programem, który ma pomóc im w znalezieniu nowej pracy. W rzeczywistości jednak rozgoryczenie zatrudnionych oraz utratę stabilności finansowej trudno będzie wynagrodzić jakimkolwiek wsparciem.

Wygaszanie działania zakładu TOHO w Radomiu rozpocznie się niebawem, bo już w drugiej połowie 2024 roku. Cały proces zamykania oddziału ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2025 roku.