Koniec dobrej passy dla programistów? Kto ma szansę na karierę w IT i ile można zarobić?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112135587_m%C5%82ody-programista-p%C5%82ci-m%C4%99skiej-relaksuj%C4%85cy-si%C4%99-podczas-pracy-z-kodem-programu-siedz%C4%85cy-w-miejscu.html

Przez dłuższy czas IT uchodziło za jedną z najatrakcyjniejszych branż w kwestii rozwoju zawodowego i uzyskiwanych zarobków. Obecnie nie brakuje głosów, że dobre czasy dla programistów mijają, ponieważ znalezienie pracy w tym zawodzie nie jest już takie proste. To jednak nie oznacza, że specjaliści z branży mają się czego bać. Najlepsi w swoim fachu nadal mogą liczyć na zarobki nieosiągalne w wielu innych zawodach.

Kariera w IT na wyciągnięcie ręki

Jeszcze przed rokiem 2023, kiedy pojawiały się pierwsze sygnały o negatywnych zmianach w branży, sektor IT imponował tempem rozwoju szczególnie w kwestii proponowanych zarobków. Wysokie pensje przyciągały zainteresowanie osób, które szukały atrakcyjnej ścieżki kariery. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2023/2024 chętnych do studiowania na kierunku informatyka było ponad 43 tysiące osób. To nawet więcej niż w przypadku psychologii (42 tys. osób) i medycyny (35 tys. osób). Dzięki wzrastającej popularności wszelkiego rodzaju kursów, które miały gwarantować zdobycie praktycznych umiejętności, kariera w IT była na wyciągnięcie ręki nawet dla osób, które nie ukończyły studiów lub chciały się przebranżowić.

Z czasem jednak narastające problemy gospodarcze zaczęły wpływać również na obszar technologii informatycznych. Wysoka inflacja, wzrastające koszty prowadzenia działalności, czy wojna na Ukrainie to tylko niektóre powody mocnego spowolnienia nowych inwestycji w IT. Zapotrzebowanie na nowych pracowników zmalało. W 2023 roku fala zwolnień w IT dotyczyła 263 180 osób, podczas gdy w 2022 roku tylko 165 269 takich pracowników straciło zatrudnienie (Raport wynagrodzeń w branży IT, Gi Group Holding). Obecnie mówi się, że branża jest nasycona. W rzeczywistości w określonych przypadkach nadal można liczyć na dobrą i wysokopłatną pracę w IT.

Kto ma szansę na pracę w IT?

Według raportu „Oferty pracy w Polsce” od Grant Thornton, liczba ogłoszeń dla specjalistów w IT w skali roku zmniejszyła się aż o połowę (-52%). Kto ma szansę na zdobycie pracy mimo ograniczonej puli propozycji zatrudnienia? Aktualnie pracodawcy wykazują zapotrzebowanie na tych doświadczonych specjalistów, którzy mają wieloletnią praktykę w branży. Dynamicznie wzrasta też popyt na kandydatów działających w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (wzrost o 59% w I kwartale 2024 roku w porównaniu do III kwartału 2023 roku – Raport wynagrodzeń i trendów w IT, Grafton Recruitment). W starciu z takimi osobami zrobienie wybranego kursu nie wystarczy. Ktoś, kto chce zrobić karierę w IT, powinien starać się o zdobycie różnych certyfikatów, konieczne jest bycie aktywnym na różnego typu wydarzeniach, czy samodzielnie tworzenie projektów, które przekonają pracodawcę o dobrych predyspozycjach kandydata. Czasami nawet takie podejście nie daje gwarancji zatrudnienia, ponieważ doświadczenie i opanowanie konkretnej technologii są dla firm kluczowymi czynnikami w procesie rekrutacji.

Mimo kiepskich perspektyw dla osób, które dopiero wkraczają na rynek branży IT, chętnych do pracy nie brakuje. Nadal bowiem stawki proponowane juniorom okazują się wyższe niż płace w wielu zawodach i to osiąganych przez doświadczonych pracowników.

Zarobki w IT – ile wynoszą w 2024 roku?

Niepokojące sygnały o branży IT nie zawsze przekładają się również na perspektywę zarobków. Choć na wybranych stanowiskach oczywiście odnotowano pewne spadki np. o 1 tys. zł (raport No Fluff Jobs), ogólne wynagrodzenia utrzymują się na wysokim poziomie. Są one przedmiotem wielu badań i analiz, dlatego przyjrzymy się wybranym publikacjom, aby sprawdzić, jak prezentują się średnie wartości.

„Raport wynagrodzeń w branży IT” od Grafton Gi Group Holding wskazuje, że w Warszawie na popularnych stanowiskach maksymalne stawki proponowane przez pracodawców są następujące: Java Developer – 25 tys. zł, C#/.NET Developer – 24 tys. zł, PHP Developer – 18 tys. zł, Python Developer – 23 tys. zł. W przypadku seniorów używających tych technologii wynagrodzenia są wyższe o około 5 tys. lub więcej. Najlepsze stawki można uzyskać na stanowisku Security Architect, czy Senior DevOps, gdzie płace w stolicy sięgają nawet 33 tys. zł. Przedstawione stawki podobnie wyglądają w Krakowie. Z kolei Wrocław oferuje już niższe płace, które wynoszą: Java Developer – 21 tys. zł, C#/.NET Developer – 19 tys. zł, PHP Developer – 16 tys. zł, Python Developer – 18,5 tys. zł.

Z badania „IT Market Snapshot” od Inhire wynika, że najbardziej opłacalna jest rola IT Architect (maks. 32 tys. zł na B2B i 25 tys. zł na UoP), DevOps (maks. 26 tys. zł na B2B i 23 tys. zł na UoP) oraz Big Data (maks. 26 tys. zł na B2B i 22 tys. zł na UoP). Jeśli chodzi o języki programowania, najlepsze pod względem perspektywy zarobków dotyczą technologii Scala (maks. 27 tys. zł na B2B i 24 tys. zł na UoP), C++ (maks. 27 tys. zł na B2B i 19 tys. zł na UoP), Swift (maks. 26 tys. zł na B2B i 18 tys. zł na UoP), czy Ruby (maks. 26 tys. zł na B2B i 20 tys. zł na UoP).

Raport „Badanie Społeczności IT” od Bulldogjob dostarcza też informacji o średnich płacach w zależności od doświadczenia:

  • Junior – 5 808 zł na UoP i 9 609 zł na B2B,
  • Mid / Regular – 8 514 zł na UoP i 17 087 zł na B2B,
  • Senior – 12 032 zł na UoP i 26 249 zł na B2B,
  • Tech Lead / Team Lead – 14 387 zł na UoP i 27 934 zł na B2B,
  • Mid-level Manager – 13 352 zł na UoP i 24 461 zł na B2B,
  • Director / C-level – 17 923 zł na UoP i 29 454 zł na B2B.

Z kolei Raport Płacowy 2024 w IT przygotowany od Hays Poland dostarcza danych, które wskazują, że na umowie o pracę na popularnych stanowiskach uzyskuje się maksymalne stawki takie jak: Java Developer – 22 tys. zł, C#/.NET Developer – 20 tys. zł, PHP Developer – 17 tys. zł, DevOps Engineer – 23 tys. zł, Data Scientist – 26 tys. zł. Możemy też poznać najwyższe stawki godzinowe proponowane seniorom (przynajmniej 5 lat doświadczenia) przy współpracy B2B. To przykładowo: C/ C++ – 180 zł/h, JAVA – 195 zł/h, .NET/ C# – 200 zł/h, FRONT-END – 175 zł/h, NODE.JS – 205 zł/h, PHP – 180 zł/h, MOBILE – 100-185 zł/h w zależności od roli, PYTHON – 205 zł/h oraz COBOL – 195 zł/h.