Zachowanie płynności finansowej stanowi jeden z kluczowych elementów dla szeroko pojętego rozwoju biznesu. Bez tego czynnika firma nie będzie w stanie wdrażać do procesów produkcyjnych nowych technologii, obniżać kosztów produkcji, oferując tym samym tańsze i bardziej jakościowe wyroby, czy tworzyć nowych miejsc pracy, dzięki którym ludzie będą mogli żyć dostatniej. Jak się okazuje, Coca-Cola Polska jest jedną z tych firm, które prezentują nieco bardziej egoistyczną postawę – zarówno ona, jak i dziewięć innych przedsiębiorstw dopuściły się ostatnio rażących opóźnień w regulowaniu zobowiązań wobec swoich kontrahentów. Wobec tego, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postanowił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec wszystkich podmiotów.
Co oznacza postępowanie UOKiK wobec Coca-Coli i pozostałych dziewięciu firm? Jakie konsekwencje mogą je czekać w związku z opóźnieniami w płaceniu kontrahentom? Jak napisać zgłoszenie do UOKiK? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.
Coca-Cola Polska opóźnia płatności – UOKiK interweniuje
Od czasu do czasu słyszymy o tym, że UOKiK interweniuje w sprawie rozmaitych sytuacji, w których doszło do złamania prawa – mniejszego bądź większego – przez partycypujące w polskiej przestrzeni gospodarczej podmioty. Tym razem jeszcze nie stało się nic poważnego, choć interwencja UOKIK nie wzięła się znikąd. Chodzi o znaczne opóźnienia w płatnościach, których dopuściło się dziesięć działających na terenie kraju firm. Jedną z nich jest Coca-Cola HBC Polska.
Coca-Cola to firma, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To amerykańska korporacja, której przychody każdego roku przekraczają 40 miliardów dolarów. Firma operuje w niemal każdym kraju na świecie za pośrednictwem spółek lokalnych – w Polsce jest to Coca-Cola HBC Polska. Spółka operuje również na rynku litewskim, łotewskim i estońskim, posiadając w Polsce trzy zakłady produkcyjne – w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu. Opinie pracowników o Coca-Coli są mieszane, choć średnia ocena na GoWork nie napawa optymizmem, wynosząc zaledwie 2,1/5.
Zgodnie z komunikatem UOKiK, Coca-Cola Polska to jedna z dziesięciu firm, które w ostatnim czasie nie spieszyły się z uregulowaniem swoich zobowiązań względem kontrahentów. Nie wiadomo z czego wynika taki stan rzeczy, ponieważ jak wskazaliśmy wyżej, przedsiębiorstwo na brak pieniędzy narzekać nie może – być może to kwestia ego i próżności.
„Nieterminowe płatności od większych kontrahentów powodują zaburzenie płynności finansowej firm z sektora MŚP, destabilizując ich działalność operacyjną, ograniczając inwestycje i rozwój” – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, obrazując praktyczną szkodliwość niektórych działań wielkich korporacji, którym często „przydarza się” pomijać przyzwoitość i inne wartości moralne w kontaktach z mniejszymi od siebie podmiotami.
Coca-Cola Polska. Co grozi firmie za opóźnienia w płatnościach?
Na chwilę obecną sprawa nie jest poważna, ale może się taką stać. Zgodnie ze słowami Tomasza Chróstnego, UOKiK wystosował do firm wystąpienia miękkie. Mają one na celu zasygnalizować przedsiębiorstwom, że UOKiK wie o nieprawidłowościach i wzywa do natychmiastowej zmiany polityki w tej kwestii.
W sytuacji, w której Coca-Cola Polska i pozostałe przedsiębiorstwa nie zastosują się do zaleceń UOKiK, zostaną ukarane finansowo. Zwykle kary w takich przypadkach związane są z poziomem obrotu przedsiębiorstwa w poprzednim roku podatkowym, jednak w tym przypadku UOKiK będzie musiał indywidualnie obliczyć poziom zobowiązań, bazując zarówno na wartości przeterminowanych zobowiązań, jak i okolicznościach i długości opóźnień. Podstawę dla takiego stanu rzeczy stanowi Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych, znowelizowana w 2022 roku.
Pokrzywdzeni przedsiębiorcy powinni z kolei pamiętać, że w takiej sytuacji należy im się nie tylko bezzwłoczny zwrot przetrzymanych należności, ale również odsetki ustawowe. Zwykle pewnie nie będą to szczególnie duże kwoty, jednak warto się o nie postarać chociażby dla samej sprawiedliwości.
Kto jeszcze nie płaci swoim kontrahentom?
Jak wspominaliśmy na wstępie niniejszego materiału, lista UOKiK oprócz Coca-Coli zawiera jeszcze dziewięć innych firm, wśród których dopatrzono się rażących opóźnień w płatnościach względem kontrahentów. Rzeczone przedsiębiorstwa to:
- Delpharm Poznań,
- DOZ S.A. Direct sp.k.,
- Emerlog,
- Mahle Behr Ostrów Wielkopolski,
- Padma,
- Przedsiębiorstwo Budowlane GRANIT,
- Suder & Suder,
- Teva Pharmaceuticals Polska,
- Track Tec Koltram.
Jak napisać zgłoszenie do UOKiK?
Zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy powinni mieć świadomość faktu, że w sytuacji, w której ich interesy w zakresie kontaktów handlowych wbrew prawu zostały narażone na uszczerbek, mogą oni napisać zgłoszenie do UOKiK.
Samo zgłoszenie naruszenia do UOKiK nie musi mieć formalnego kształtu – warto jednak w zgłoszeniu zawrzeć jak największą ilość informacji, by Urząd mógł właściwie procedować w naszej sprawie. Co ważne, powiadomienie do UOKiK może być wysłane także w sposób w pełni anonimowy.
Osoby zainteresowane mogą dokonać zgłoszenia do UOKIK telefonicznie, mailowo, poprzez platformę ePUAP, a także przy pomocy specjalnej platformy dla sygnalistów. Pamiętajmy o tym, by oprócz samej informacji do zgłoszenia załączyć jak największą ilość dowodów, które potwierdzają nasz punkt widzenia.
Zgłoszenie do UOKiK wkrótce będzie prostsze?
Zgodnie z przegłosowaną i podpisaną przez Prezydenta Ustawą o ochronie sygnalistów, przedsiębiorcy będą wkrótce musieli wdrożyć specjalne rozwiązania i systemy, które pozwolą pracownikom za szybkie, proste i anonimowe zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości w firmie.
Docelowo to na przedsiębiorcy powinien spoczywać ciężar rozwiązania sporu czy poprawienia warunków pracy – niemniej, sygnalista powinien mieć możliwość ku temu, by bez względu na przyczynę, zgłosić swoją sprawę bezpośrednio do UOKiK lub innych, właściwych dla sprawy organów. W tym celu powinien mieć możliwość skorzystania z platformy udostępnionej przez pracodawcę.
W jaki sposób wdrożyć odpowiednie rozwiązania dla ochrony sygnalistów? To pytanie zadają sobie dziś przedsiębiorcy w całej Polsce – czasu zostało im coraz niej, bowiem przepisy zaczną obowiązywać już 25 września 2024 roku. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy uruchomić usługę GoWhistle, dzięki której bez problemów wdrożysz w swojej firmie system spełniający wymagania Ustawy. Skontaktuj się z nami i przetestuj naszą aplikację już dziś!