Coraz więcej pracodawców chce zatrudniać. W jakich branżach czeka praca?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128157351_cropped-view-of-man-holding-magnifier-near-clipboard-with-resume.html

Choć grupowe zwolnienia to nadal mocny trend na współczesnym rynku pracy w Polsce, analizy wskazują jednak, że rośnie też odsetek firm planujących rekrutacje. Według raportu ManpowerGroup III kwartał 2024 roku może przynieść spore ożywienie wśród ofert zatrudnienia. W jakich regionach firmy będą szukać pracowników?

Prognoza zatrudnienia dla Polski

Najnowszy raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” od ManpowerGroup wskazuje, że rynek pracy powoli nabiera rozpędu, mozolnie odbudowując się po trudnym okresie gospodarczym. Zgodnie z danymi wskazanej analizy, prognoza netto zatrudnienia dla Polski dla III kwartału 2024 roku wyniosła +14%, odnotowując wzrost o 2 punkty procentowe względem II kwartału 2024 oraz analogicznego okresu w 2023 roku.

Jak wskazał Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce na podstawie tych danych można mówić o pewnej stabilizacji, jednak lepiej nie uznawać jej za pewnik:

Już od kilku kwartałów notujemy dwucyfrowe wyniki, co tylko potwierdza odbicie polskiej gospodarki po wielu wcześniejszych perturbacjach i wyzwaniach. Niestety będą one do nas z pewnością cyklicznie powracać, ponieważ żyjemy w dość niestabilnych czasach, a organizacje na całym świecie muszą być przygotowane na różne scenariusze, mając plan A, B i C

biuroprasowe.manpowergroup.pl

Kto będzie zatrudniać, a kto zwalniać?

Zgodnie z informacjami z raportu aż 35% badanych firm chce w najbliższych miesiącach zatrudnić nowych pracowników. Tylko 19% pracodawców przewiduje spadek zatrudnienia, a 44% nie planuje wprowadzać zmian w kadrach. Liczba przedsiębiorców, którzy będą prowadzić rekrutacje, zwiększyła się zarówno w porównaniu ze wcześniejszym kwartałem, jak i analogicznym okresem 2023 roku (31%). Pozytywna zmiana nastąpiła również w kwestii planowanych zwolnień. Tutaj względem II kwartału 2024 roku nastąpił niewielki, ale jednak spadek (21%). Możliwe więc, że fala zwolnień w kraju nieco zwolni w najbliższych miesiącach.

Najbardziej nastawione na zatrudnienie są małe firmy zatrudniające poniżej 10 pracowników (prognoza +27%). Najsłabiej sytuacja z nowymi rekrutacjami wygląda wśród przedsiębiorców zatrudniających 10 – 49 osób (prognoza +2%).

Firm z prognozą +25%, które będą chciały przyjąć nowych pracowników, odnotowano najwięcej na wchodzie (województwo świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie). Najmniej przedsiębiorców deklarujących powiększenie kadr prowadzi działalność w regionie południowo-zachodnim, gdzie wskaźnik wynosi tylko +1% (województwo dolnośląskie i opolskie).

W jakich branżach firmy będą szukać pracowników?

Wzrost planowanego zatrudnienia nastąpił we wszystkich analizowanych w raporcie sektorach. Najlepsze prognozy dotyczyły obszaru Energetyka & usługi komunalne (+40%), co według eksperta ManpowerGroup ma wynikać ze zwiększenia liczby nowych inwestycji z zakresu green energy i transformacji energetycznej naszego kraju.

Na kolejnym miejscu znalazł się Transport, logistyka & motoryzacja (+27%), IT (+22%) i Usługi komunikacyjne (+19%). Nieco słabsze, ale nadal pozytywne względem powiększenia kadry okazały się prognozy względem sektora Przemysł & surowce, Nauki przyrodnicze & opieka zdrowotna i Finanse & nieruchomości (po +12%), a także Dobra & usługi konsumpcyjne (+11%).