Ile zarabiają studenci? Pensje pną się do góry również dzięki stażom
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_71583539_studenci-z-laptopami-i-tabletami.html?vti=nsq781j1gmcc7j1z5g-3-10

Studenci zwykle kojarzą się z tanią siłą roboczą. Ze względu na brak doświadczenia pracodawcy proponują im niższe płace. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Jak wynika z raportu „Student w pracy 2024” przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w 2024 roku zarabia między 4 a 6 tys. zł miesięcznie.

Zarobki studentów w 2024 roku – ile wynoszą?

Ze względu na zwolnienie z różnych składek, studenci mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia niż osoby powyżej 26. roku życia. Czy to oznacza, że młodzi ludzie uzyskują atrakcyjne stawki? Na to składa się jednak wiele czynników, w tym także podwyżka płacy minimalnej.

Raport „Student w pracy 2024” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu wskazuje, że ponad 29% badanych otrzymuje wynagrodzenia w przedziale 4-6 tys. zł netto. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że w 2023 roku ta grupa stanowiła jedynie 12,5 studentów. Jeszcze wyższe zarobki sięgające powyżej 7 tys. zł zadeklarowało 6,1% badanych.

A co ze studentami, którzy otrzymują znacznie niższe pensje? W badaniu w 2024 roku liczba uczących się, którzy otrzymują wypłatę w wysokości 2-4 tys. zł netto wyniosła 28%. Rok wcześniej ta grupa była znacznie liczniejsza i wynosiła 37,9%. O tym, że zarobki studentów pną się w górę, świadczy również bardzo niewielki, ale jednak spadek liczby osób zarabiających najmniej. W tym roku studenci otrzymujący płacę wynoszącą 1-2 tys. zł netto lub mniej stanowili 24,3% badanych. W 2023 roku była to grupa licząca 24,5%.

Ile chcieliby zarabiać studenci?

Powyższe skale wynagrodzeń w wielu przypadkach odbiegają jednak od wymarzonych płac, na jakie liczą studenci. W badaniu zapytano ich również o własne plany i wizje przyszłości dotyczące uzyskiwanych zarobków. Są one bardzo ambitne.

Oczywiście najliczniejszą grupę stanowili studenci, którzy chcieliby zarabiać powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Obecnie chęć uzyskiwania takich płac deklaruje 32,9%. Z rok takie stawki chciałoby otrzymywać 42,2% studentów. Grupa ta zwiększa się wraz z upływającym czasem i zwiększeniem doświadczenia. Za 3 lata studentów, którzy chcieliby zarabiać powyżej 10 tys. zł netto, było 56,9%, a za 10 lat już 78,9%.

Staże w 21. edycji Programu Kariera

Wsparciem w uzyskiwaniu przez studentów atrakcyjnych wynagrodzeń są różnego rodzaju programy stażowe, takie jak Program Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jest on skierowany do studentek i studentów studiów dziennych, wieczorowych, a także zaocznych w Polsce lub za granicą. Z programu mogą skorzystać również absolwentki i absolwenci studiów dziennych, wieczorowych, czy zaocznych w Polsce lub za granicą do 30. roku życia.

W 21. edycji programu można wziąć udział w stażach dla ponad 120 studentów. Oferuje je aż 50 firm z 14 miast z całej Polski. Staże są płatne i dotyczą wynagrodzeń od 4500 zł aż do 7500 zł za miesiąc.

Jak wskazują organizatorzy, na udział w stażach powinni zdecydować się studenci lub absolwenci, którzy chcą rozwijać się na przyszłościowych stanowiskach takich jak analityk, finansista, HR-owiec, programista i specjalista IT, projektant UX, specjalista do cyberbezpieczeństwa, prawnik, PR-owiec, marketer, specjalista od mediów i reklamy, strateg biznesowy, logistyk, inżynier, specjalista e-commerce, handlowiec i specjalista od zakupów (procurement) lub do współpracy z influencerami. Zbieranie zgłoszeń w tegorocznej edycji trwa do 15 maja.