Najwyższe zarobki w Polsce – gdzie opłaca się żyć?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_62415390_grupa-z%C5%82otych-monet-ustawienie-w-formie-wykresu-i-liczyd%C5%82a-z-o%C5%9Bwietlenie-studia.html

W ostatnich dniach Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące poziomu średnich wynagrodzeń w 2024 roku w Polsce. Są one dość optymistyczne, bo zauważalny jest wzrost aż o 12% w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Nie da się ukryć, że choć „pieniądze szczęścia nie dają”, to stanowią jednak istotny wyznacznik poziomu życia, jaki osiągnąć można w nowoczesnym społeczeństwie.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce i jak przekłada się to na zarobki w poszczególnych miastach? Jakie są średnie wynagrodzenia w poszczególnych województwach? Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? Jakie czynniki powinniśmy brać w tym zakresie pod uwagę oprócz średniego poziomu wynagrodzeń? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Średnie wynagrodzenie w Polskich miastach – tam zarobisz najwięcej

Kilka dni temu mieliśmy okazję poinformować o tym, ile wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce na koniec pierwszego kwartału 2024 roku. Jak się okazuje, według danych GUS wzrosło ono o 12% r/r, wynosząc 8 408,79 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście nie oznacza to, że zarobienie takiej sumy będzie w zasięgu każdego Polaka – różnice zarobków będą dość wyraźne w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Wpływ na poziom wynagrodzeń może mieć także miejscowość, w której przyjdzie się nam realizować zawodowo. Niekiedy statystyki w tej materii różnią się wyłącznie z uwagi na strukturę zatrudnienia na danym obszarze, jednak zdarza się również i tak, że pracownicy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia na tym samym stanowisku z uwagi na lepszą koniunkturę dla rozwoju swojego sektora w tym czy innym województwie. Tak czy inaczej, warto zapoznać się z tymi statystykami.

Jak wynika z przedstawianych przez GUS raportów, polski rynek pracy najhojniej wynagradza mieszkańców Katowic, gdzie średnia zarobków wyniosła aż 11 866 złotych brutto miesięcznie. Drugie miejsce zajął Kraków, z wynikiem 9 913 złotych brutto, a na trzeciej pozycji znalazł się Gdańsk, ze średnimi zarobkami na poziomie 9 768 złotych brutto. Pierwszą piątkę zamyka Warszawa (9 646 złotych brutto) i Wrocław (8 768 złotych brutto).

Do grona TOP 10 miast z najwyższymi zarobkami zaliczymy jeszcze Poznań (8351 złotych brutto), Toruń (8224 złotych brutto), Szczecin (8163 złotych brutto), Rzeszów (7561 złotych brutto) i Łódź (7555 złotych brutto).

Białystok to nie Madagaskar – kokosów nie ma

Niestety, pomimo początkowego entuzjazmu związanego ze wzrostem średniej pensji w kraju, trzeba zauważyć, że niektóre z miast wojewódzkich w Polsce znacznie odstają nie tylko od śląskiego lidera stawki, ale również od średniej krajowej. Wymienić w tym zakresie można takie miasta jak Opole (7460 złotych brutto), Zielona Góra (7361 złotych brutto), Lublin (7317 złotych brutto) czy Bydgoszcz (7237 złotych brutto).

Zarobki w ostatnich czterech miastach mogą realnie przerażać – średnie wynagrodzenie w nich nadal jest niższe od 7 000 złotych brutto miesięcznie. Chodzi o Olsztyn (6852 złotych brutto), Kielce (6792 złotych brutto) i Gorzów Wielkopolski (6720 złotych brutto). Najgorsza sytuacja płacowa widoczna jest jednak w Białymstoku – średnie wynagrodzenie w stolicy województwa podlaskiego wynosi zaledwie 6557 złotych brutto miesięcznie, co oznacza, że zarobki są tu mniejsze aż o 5 309 złotych brutto od tych, jakie oferowane są w Katowicach.

Średnie zarobki pod kątem województw

Poziom wynagrodzeń w stolicach województw niekoniecznie musi odzwierciedlać zarobki na całym obszarze województwa. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób prezentują się średnie wynagrodzenia w poszczególnych województwach. Są one następujące:

 • Województwo mazowieckie – 9 165 zł brutto,
 • Województwo śląskie – 8 488 zł brutto,
 • Województwo małopolskie – 8 225 zł brutto,
 • Województwo dolnośląskie – 8 213 zł brutto,
 • Województwo pomorskie – 8 082 zł brutto,
 • Województwo łódzkie – 7 410 zł brutto,
 • Województwo zachodniopomorskie – 7 317 zł brutto,
 • Województwo opolskie – 7 229 zł brutto,
 • Województwo wielkopolskie – 7 096 zł brutto,
 • Województwo lubuskie – 7 038 zł brutto,
 • Województwo kujawsko-pomorskie – 6 958 zł brutto,
 • Województwo świętokrzyskie – 6 809 zł brutto,
 • Województwo podkarpackie – 6 751 zł brutto,
 • Województwo podlaskie – 6 746 zł brutto,
 • Województwo lubelskie – 6 714 zł brutto,
 • Województwo warmińsko-mazurskie – 6 425 zł brutto.

Najlepsze miasta do życia w Polsce – gdzie warto zostać na dłużej?

Wybór najlepszego miasta do życia to kwestia dość subiektywna, która niekoniecznie będzie dotyczyć wyłącznie poziomu zarobków. Przykład może stanowić województwo warmińsko – mazurskie, które słynie przecież z zapierających dech w piersiach widoków, które mogą przyciągać nowych mieszkańców nawet pomimo nieprawdopodobnie niskiej średniej wynagrodzeń. Rozważając zatem które miasto jest w istocie najlepsze do życia, powinniśmy przeanalizować wiele czynników.

Niemniej, pozostając w tematyce rynku pracy i finansów, możemy wziąć pod lupę dwa czynniki ekonomiczne, które na pewno będą istotne przy wyborze najlepszego miasta w Polsce do osiedlenia się w nim na stałe – poziom bezrobocia i cena nieruchomości.

Najniższa stopa bezrobocia w Polsce i najniższe ceny mieszkań

Jeśli chodzi o dostępność pracy i rynek zatrudnienia, to ex aequo przodują Poznań i Katowice – stopa bezrobocia wynosi w obu przypadkach jedynie 1,1%, co jest niesamowicie dobrym wynikiem, bliskim bezrobocia frykcyjnego. Trzecie miejsce przypadło Warszawie, z poziomem bezrobocia równym 1,4%. Pierwszą piątkę zamyka Wrocław (1,7%) i Kraków (2,1%).

Nieruchomości zaś – zarówno pod kątem ich dostępności, jak i przede wszystkim ceny – mogą stanowić kolejny z czynników przesądzających o naszych preferencjach względem osiedlenia się w danej miejscowości.

Jak wynika z najnowszych danych dla 2024 roku, najniższa średnia cena nieruchomości w Polsce notowana jest w Gorzowie Wielkopolskim – jedynie („jedynie”) 7 195 złotych brutto za metr kwadratowy. Zdobywcą drugiego miejsca jest Zielona Góra, w której zapłacimy 7 481 złotych za m2, natomiast brązowym medalistą w tej kategorii jest Opole – 7 722 złote za metr kwadratowy. Pierwszą piątkę zamykają Kielce (8 918 złotych/m2) i Bydgoszcz (9 404 złote/m2).

Źródło: GUS, businessinsider.com.pl, pulshr.pl, rynekpierwotny.pl