Nowa stawka VAT na ten produkt: co to oznacza dla pacjentów?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_118518699_marijuana-medical-recreation-cannabis-oil-cbd.html

Podwyżka VAT na medyczną marihuanę to temat, który budzi wiele kontrowersji i emocji. Ministerstwo Finansów wprowadza nowe przepisy, które mogą znacząco wpłynąć na pacjentów korzystających z terapii konopnej. Od teraz, stawka VAT na ten specyficzny produkt wzrasta z 8% do 23%. Jakie są konsekwencje tej zmiany?

Jakie są skutki nowych przepisów?

Podwyżka VAT na medyczną marihuanę oznacza, że pacjenci mogą spodziewać się znacznego wzrostu kosztów terapii. W praktyce może to prowadzić do wyższych wydatków na leki, co w przypadku długotrwałych terapii może być poważnym obciążeniem finansowym. Przewiduje się, że cena medycznej marihuany wzrośnie, co może wpłynąć na dostępność i przystępność tego leczenia dla osób potrzebujących.

Dlaczego VAT na medyczną marihuanę wzrośnie?

Ministerstwo Finansów uzasadnia decyzję o podwyżce VAT jako część szerszej reformy podatkowej. Celem jest zwiększenie wpływów budżetowych, które mają być przeznaczone na inne cele publiczne. Choć medyczna marihuana jest produktem specjalistycznym, wyższa stawka VAT ma na celu zwiększenie dochodów państwa, co może wpłynąć na ogólną politykę zdrowotną i finansową.

Jednocześnie resort finansów w wykazie prac Rady Ministrów zaznacza, że:

Objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Obecnie konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8 proc. na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc.

Źródło: next.gazeta.pl