Od 17 czerwca polskie prawo jazdy jest wymagane w pracy kierowcy taksówki na aplikację. Mowa w szczególności o najpopularniejszych usługach, jakie oferują np. Bolt, czy Uber. Wielu kierowców może stracić pracę. Skutki nowego prawa odczują także klienci.
Polskie prawo jazdy wymagane od kierowców taksówek na aplikację
Kierowcy Uber, Bolt, czy innych aplikacji oferujących usługi transportowe mogą stracić pracę. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które wymuszają na nich posiadanie polskiego prawa jazdy.
Zamawianie taksówki poprzez aplikację jest bardzo wygodną formą, z której Polacy chętnie korzystają. Jednak wątpliwości budzą kwestie bezpieczeństwa, szczególnie po fali przestępstw, o których informowały media. Chodzi m.in. o gwałty na klientkach. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma poprawić sytuację bezpieczeństwa.
Polskie prawo jazdy znajduje się w systemach informatycznych, do których policja ma dostęp. Dzięki temu policjanci będą mogli stwierdzić, czy kierowcy aplikacji mają odpowiednie uprawnienia. W przypadku zagranicznego prawa jazdy policja nie ma możliwości weryfikacji dokumentów. Nowe przepisy sprawią, że policjanci będą mogli sprawdzić każdego kierowcę. To duża przeszkoda dla osób, które chciałyby wykonywać pracę bez stosownych uprawnień.
Przez nowe przepisy pracę może stracić nawet 30% kierowców
Pośrednicy przewozów na mocy nowych przepisów muszą zweryfikować kierowców, zanim ci zaczną wykonywać przewozy osób. To oznacza konieczność osobistego stawiennictwa kierowcy, utrwalenie wizerunku i jego uprawnień. Pośrednik musi sprawdzić, czy kierowca nie był karany i czy jego polskie dokumenty są autentyczne. Jak apelują przedstawiciele firm organizujących przewozy na aplikację, nowe przepisy mogą pogłębić deficyt pracowników. Pracę może stracić nawet 30% kierowców w dużych miastach. Klienci będą musieli dłużej czekać na przejazd, a ceny usług mogą wzrosnąć.
Nowe przepisy obejmują również kary, nawet do 1 mln złotych. Dotyczą zarówno przedsiębiorców pośredniczących w przewozach, jak i samych kierowców za naruszenie przepisów. Przykładowo prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji grozi karą 500 000 zł.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 1 lipca ubiegłego roku. Przepisy w sprawie transportu drogowego dotyczące posiadania krajowego prawa jazdy zaczynają obowiązywać od 17 czerwca 2024 roku.
Źródło: tvn24.pl