Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności na nowych zasadach: nie tylko wrześniowych orzeczeń
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_82872291_starsza-silna-pani-tocz%C4%85ca-w%C3%B3zek-inwalidzki.html?vti=n494sk8talzyrpw905-1-13

Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności dotyczy nie tylko orzeczeń, których ważność dobiega końca we wrześniu. Rząd wprowadził nowy system przedłużania orzeczeń, który obejmuje wszystkie orzeczenia wydane na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rewolucja w przedłużaniu orzeczeń o niepełnosprawności

Od 2024 roku wprowadzono zmiany w systemie przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności, które dotykają wszystkich posiadaczy takich orzeczeń, nie tylko tych, których ważność wygasa we wrześniu 2024 roku. Nowy system zakłada, że orzeczenia zachowują ważność do momentu wydania kolejnego orzeczenia, ale nie dłużej niż do sześciu miesięcy po terminie ich wygaśnięcia. Oznacza to, że osoby składające wniosek o nowe orzeczenie będą mogły korzystać ze „starego” orzeczenia aż do momentu rozpatrzenia sprawy. Jest to istotna zmiana w stosunku do poprzednich rozwiązań, które miały charakter czasowy, zwłaszcza w okresie pandemii.

Przypominamy także o zmianach w formie orzeczeń o niepełnosprawności. Już niedługo dokumenty mają być dostępne w aplikacji mObywatel.

Jak długo obowiązuje przedłużone orzeczenie?

Algorytm przedłużania orzeczeń jest prosty: dodaje się sześć miesięcy do daty wygaśnięcia ważności poprzedniego orzeczenia. Na przykład, jeśli orzeczenie wygasa 15 października 2024 roku, to jego ważność zostanie przedłużona do 30 kwietnia 2025 roku. Ważne jest jednak, aby wniosek o nowe orzeczenie został złożony przed upływem terminu ważności poprzedniego dokumentu. W tym czasie osoba niepełnosprawna posługuje się zaświadczeniem, które daje jej prawo do korzystania z różnych świadczeń, takich jak zasiłek pielęgnacyjny czy rodzinny.

Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności. Nowy system nie tylko dla 400 000 orzeczeń

Zmiany w przepisach nie są jedynie rozwiązaniem tymczasowym dla 400 000 orzeczeń wygasających do 30 września 2024 roku. W rzeczywistości nowy system przedłużania obowiązuje wszystkie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Przepisy te mają charakter docelowy, co oznacza, że będą funkcjonować na stałe, a nie tylko w ramach rozwiązania tymczasowego. Jest to krok w stronę usprawnienia procesu i zapewnienia większej stabilności dla osób korzystających z systemu wsparcia.

Nowe przepisy są wynikiem intensywnych konsultacji między rządem a instytucjami wspierającymi osoby niepełnosprawne.

Źródło: infor.pl