Skarbówka zwróci podatnikom pieniądze? NSA rozstrzygnie sprawę
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_26668182_pieni%C4%85dze-z%C5%82oty-polski.html

Czy urząd skarbowy popełnił błąd? Wygląda na to, że część decyzji o natychmiastowej egzekucji zaległych podatków mogła zostać wydana przez niewłaściwych urzędników. Co to oznacza dla podatników? Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdzi nieprawidłowości, fiskus będzie musiał zwrócić zapłacone kwoty wraz z odsetkami.

Jak doszło do zamieszania?

Decyzje związane z nadaniem rygoru natychmiastowej wykonalności mogły być niezgodne z prawem. Od 2017 roku nie było jasne, który organ ma takie kompetencje – naczelnik urzędu skarbowego czy urzędu celno-skarbowego. Teraz sąd rozstrzygnie, czy doszło do nadużyć ze strony urzędów.

Co może się stać z zaległościami?

Podatnicy, którzy zostali objęci rygorem natychmiastowej wykonalności, mogą odzyskać swoje pieniądze. Wszystko zależy od decyzji NSA, która rozstrzygnie, czy działania urzędów były zgodne z przepisami. Jeśli nie, fiskus będzie musiał zwrócić niesłusznie pobrane środki.

Co dalej?

Decyzja NSA jest kluczowa. Jeżeli sąd potwierdzi błąd, fiskus będzie zobowiązany do zwrotu zaległości wraz z odsetkami. To oznacza, że wiele osób może liczyć na dodatkowy zwrot pieniędzy, który nie był wcześniej przewidziany.

Źródło: biznesinfo.pl