Podwyżki dla żołnierzy niezawodowych. Nowe stawki od 1 lipca
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_89516440_%C5%BCo%C5%82nierze-wsiadaj%C4%85cy-do-wojskowego-helikoptera-l%C4%85dowali-w-d%C5%BCungli-%C5%BCo%C5%82nierze-biegli-przez-burz%C4%99.html

Podwyżki dla żołnierzy niezawodowych zgodnie z projektem mają obowiązywać już od 1 lipca. Wyższe wynagrodzenia trafią do żołnierzy WOT i rezerwistów biorących udział w  ćwiczeniach. Projekt rozporządzenia zakłada podwyżki na poziomie nawet 19,9% dla szeregowych. 

Nowe stawki dla żołnierzy niezawodowych – podwyżki od 1 lipca

MON planuje zwiększyć wynagrodzenia żołnierzy niezawodowych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wyższe stawki dla żołnierzy niezawodowych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej i rezerwistów biorących udział w ćwiczeniach. Wzrosnąć mają same uposażenia zasadnicze, bez dodatków. Podwyżki zostaną sfinansowane z budżetu państwa przynależnej MON. 

Podwyżki dla żołnierzy niezawodowych mają związek z podniesieniem uposażeń żołnierzy zawodowych. Stawki dla tej grupy są wyższe już od początku roku. W porównaniu do stawek z zeszłego roku uposażenia wzrosły od 15,2% do 25,4%.

Projekt zakłada wyższe stawki dla żołnierzy niezawodowych już od 1 lipca 2024 r.  

O ile wzrosną wynagrodzenia żołnierzy? Stawki

Zgodnie z planem podwyżki dla żołnierzy niezawodowych mają wynieść od 16,8% do 19,9% w porównaniu do stawek zeszłorocznych w korpusie szeregowych. W przypadku podoficerów byłoby to od 10,3% do 19,7%. Z kolei dla korpusu oficerów 7,5% w porównaniu do obecnych stawek. 

Nowe stawki uzależnione od stopnia wynagrodzeń za dzień służby w jednostce to np.:

  • 169 zł dla niezawodowego szeregowego;
  • 201 zł dla sierżanta
  • 235 zł dla porucznika;
  • 331 zł dla pułkownika;
  • 451 zł dla generała dywizji. 

Źródło: Money.pl