W jakich branżach chcą pracować Polacy? Nastąpiła zmiana lidera
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112135431_young-male-programmer-relaxing-during-the-work-with-program-code-sitting-at-the-workplace-with-three.html?vti=li6wghjpou0k77nclp-1-31

Zmieniające się trendy na rynku pracy sprawiają, że modyfikacji ulegają również perspektywy zawodowe Polaków. O ile w zeszłym roku największą popularnością wśród pracowników cieszyła się branża motoryzacyjna, o tyle w tegorocznym badaniu Randstad na pozycję lidera wyszedł sektor IT. Z czego to wynika?

Atrakcyjne branże dla polskich pracowników

Wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research nie pozostawiają wątpliwości – w tym roku Polacy najchętniej pracowaliby w branży IT. Takie wskazanie dotyczyło 50,6% badanych. Niewiele mniej, bo aż 50,0% uzyskał sektor motoryzacyjny, który w edycji z 2023 roku plasował się na pierwszym miejscu. Branża IT z kolei awansowała na pozycję lidera z ósmego miejsca. Pierwszą trójkę zamyka obszar produkcji komponentów motoryzacyjnych (49%). Kolejnym sektorem na liście było kolejno AGD (47,7%), usługi biznesowe (47,3%) i branża energetyczna (47,3%).

W badaniu 2023 roku nie tylko lider był inny. Również pozostałe miejsca nie były obsadzone przez tegoroczne branże. Drugi w kolejności był bowiem sektor medyczny (53%), drzewno-papierowy (53%) i farmaceutyczno-kosmetyczny (53%). Jak widać, zmiany w tym zakresie są bardzo dynamiczne. Różnice są na tyle niewielkie, że w 2025 roku stawka może wyłonić nowych liderów.

Popularność branży IT

Jak wskazano w badaniu, wzrastająca popularność branży IT mimo trudności związanych z ograniczeniami prowadzonych rekrutacji wynika głównie z dobrej sytuacji finansowej sektora, która umożliwia uzyskanie atrakcyjnych zarobków oraz z możliwości rozwoju kariery.

Jak wskazuje z kolei „Raport płacowy 2024” od Hays Poland, kompetencje IT (37%) są zaraz za menedżerskich (48%) najbardziej potrzebne dla współcześnie działających firm. Jednocześnie umiejętności w tej branży (30%) są obok kwalifikacji kierowniczych (30%) cechami najtrudniejszymi do pozyskania.

Kwoty, jakie można otrzymać na różnych stanowiskach IT, są naprawdę zawrotne. Średnia płaca dotyczy pensji powyżej 15 tys. zł. Jednak maksymalne wynagrodzenia są znacznie wyższe. Na stanowiskach kierowniczych takich jak IT Director można uzyskać nawet 60 tys. zł. Nieco mniej zarobi Security Manager z kwotą maksymalną w wysokości 40 tys. zł. Zwykli programiści również nie mogą narzekać. Java Developer może uzyskać 22 tys. zł, a PHP Developer 17 tys. zł. Biorąc pod uwagę wymienione stawki, nie dziwi fakt, że w branży IT chce się rozwijać coraz więcej osób. Są to bowiem kwoty nieosiągalne dla wielu innych zawodów.

Branże a wiek pracowników

Co ciekawe, najczęściej na wskazanie IT jako najlepszej branży do rozwoju zawodowego decydowali się najstarsi pracownicy (47%). Przedstawiciele pokolenia X i millenialsi najczęściej wybierali branżę motoryzacyjną (po 52%). Osoby z pokolenia Z stawiały z kolei sektor motoryzacyjny (56%), papierniczy i drzewny (55%), a także elektroniczny i elektrotechniczny (54%). Na liście branż stworzonej przez młodych ludzi IT uzyskał dopiero 9 miejsce.