Gupa Azoty z problemami! W tle prokuratura i ogromne długi!

Grupa Azoty już od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi problemami. 6 maja 2024 roku na portalu Wyborcza.biz.pl ukazał się artykuł poruszający kwestie miliardowego zadłużenia spółki – długi mają sięgać nawet 10 miliardów złotych. W ostatnim czasie pojawiły się również informacje o spornych i przedłużających się inwestycjach, którymi zainteresowała się prokuratura.

W kwestii zadłużenia wypowiedział się prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz:

Rekordowy poziom strat za 2023 rok, jak również wzrost poziomu długu netto jednoznacznie wskazują w jak trudnej sytuacji obecny zarząd Grupy Azoty przejął odpowiedzialność za spółkę. Miniony rok to okres wielu wyzwań rynkowych dla branży chemicznej, do których w naszej ocenie Grupa Azoty nie została przygotowana na przestrzeni ostatnich kilku lat.  Przed nami najpilniejsze zadanie, jakim jest finalizacja prac nad programem naprawczym i wdrożenie go w ramach całej Grupy Kapitałowej. Liczymy na to, że na przestrzeni najbliższych tygodni będziemy mogli rozpocząć ten proces, po uzyskaniu akceptacji instytucji finansowych.

Aktualnie trwają rozmowy z bankami, których celem jest wypracowanie rozwiązań mających umożliwić uratowanie Grupy Azoty przed bankructwem. Zarząd zaznacza, że trwa walka o przetrwanie spółki i miejsc pracy. Jaki jest plan? Na oficjalnej stronie Grupy Azoty w zestawieniu wyników finansowych za 2023 rok prezes informuje o kolejnych krokach:

Kolejne priorytety to m.in. aktualizacja strategii i określenie realnej koncepcji działań dekarbonizacyjnych. Minimalny poziom zaawansowania prac nad projektami w ramach ‘Zielonych Azotów’ w latach 2021-2023 powoduje, że musimy jak najszybciej opracować rozwiązania, które pozwolą Grupie Azoty efektywnie konkurować z producentami, którzy już teraz prowadzą ambitne działania w kierunku zazieleniania produkcji. Istotnym zadaniem będzie również pełny komercyjny start Polimerów Police – inwestycji, która mocno nadwyrężyła możliwości finansowe Grupy. Równolegle prowadzimy intensywne działania w kierunku optymalizacji produkcji i sprzedaży we wszystkich segmentach. Przygotowujemy także pakiet projektów rozwojowych. Wierzymy, że potencjał Grupy Azoty, pakiet działań naprawczych oraz współpraca z naszymi partnerami na rynku i wokół, przyniesie pozytywne efekty i przywróci Grupie stabilność i rozwój.

Grupa Azoty na celowniku prokuratury

Jak się okazuje, duże znaki zapytania pojawiły się także w przypadku dwóch inwestycji. Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński zaznacza, że konieczne może okazać się złożenie zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o nieudolne prowadzenie zaplanowanych inwestycji – jedna to poliolefiny, druga natomiast to budowa bloku węglowego w Puławach. Z wypowiedzi wiceministra na portalu Businnesinsider.pl możemy dowiedzieć się szczegółów:

W Grupie Azoty występują zwłaszcza dwa przypadki, które moim zdaniem kwalifikują się do audytów śledczych. Jest to inwestycja w poliolefiny, która była prowadzona według mnie bardzo nieudolnie, badamy założenia do tego projektu. Chcielibyśmy, żeby akcjonariusze, również mniejszościowi, dowiedzieli się, jaka była planowana marża i z czego wynikały opóźnienia. Drugą dziwną inwestycją jest budowa bloku węglowego w Puławach. Jest to najnowszy, najnowocześniejszy blok węglowy w Europie. Sposób podjęcia decyzji o tym, że nie będzie to blok gazowy tylko węglowy, również moim zdaniem wymaga jakiejś interwencji, być może na poziomie prokuratorskim.