Obniżenie wieku emerytalnego i podwyżka emerytur to obecne oczekiwania rolników. Wskazują przede wszystkim na trudy swojej pracy i brak czasu na odpoczynek. Rolnicy, porównując swoją pracę do pracy człowieka na etacie, wskazują, że pracują ciężej niż inni.
Rolnicy wnioskują o obniżenie wieku emerytalnego i podwyżkę emerytur
Obecnie wiek emerytalny rolników wynosi tyle, co dla pozostałych pracowników, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednocześnie rolnik musi podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez przynajmniej 25 lat. Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach zawnioskował o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników, którzy czynnie prowadzą swoje gospodarstwa rolne. Przy czym chcą, aby nie było to uzależnione od powierzchni gospodarstw. Postulują obniżenie wieku emerytalnego rolniczek do 50 lat, a rolników do 55 roku życia. Wniosek został skierowany do Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Wystąpienie o podwyżkę emerytur dla rolników
Z kolei 9 sierpnia 2024 r. Zarząd KRIR wystąpił do premiera Donalda Tuska i ministra rolnictwa w sprawie niskich emerytur rolniczych.
W związku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania oraz przeciętnego wynagrodzenia fakt, że najniższa emerytura rolnicza, po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe, od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł!
Rolnicy porównują swoje emerytury do wysokości renty alkoholowej.
Szczególnie bulwersujące dla rolników jest porównanie wysokości i warunków uzyskania emerytury rolniczej z warunkami i wysokością tzw. 'renty alkoholowej’, która wynosi tyle samo, a nie wymaga długoletniej ciężkiej pracy.
Obniżenie wieku emerytalnego rolników. Pracują ciężej niż inni?
Świętokrzyska Izba Rolnicza opublikowała na Facebooku post, w którym podała argumenty przemawiające za koniecznością niższego wieku emerytalnego dla rolników. To m.in. praca przez kilkanaście godzin przez 7 dni w tygodniu i brak dnia wolnego w roku. Rolnicy mają prowadzić prace także w godzinach nocnych, szczególnie w trakcie żniw. Oprócz pracy fizycznej dochodzą jeszcze formalności.
Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i niejednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie, rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin, ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat. – czytamy na Facebooku.
Źródło: next.gazeta.pl