
Brytyjski bank NatWest podjął decyzję o całkowitym wycofaniu się z Polski do końca 2025 roku. Oznacza to, że około 1600 pracowników straci swoje stanowiska lub zostanie przeniesionych do innych krajów. Decyzja ta została ogłoszona już w ubiegłym roku i wynika z zakończenia jednego z kluczowych projektów realizowanych przez polski oddział banku.
Z informacji podanych przez agencję Reuters wynika, że polskie centrum NatWest specjalizowało się głównie w weryfikacji tożsamości klientów, analizie ich wiarygodności finansowej oraz zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania przestępczości finansowej. Teraz operacje te zostaną scentralizowane w głównych biurach banku w Wielkiej Brytanii i Indiach.
Skutkiem tej decyzji będzie likwidacja 45% stanowisk, natomiast pozostałe 55% zostanie przeniesione do innych krajów. Część zwolnień miała już miejsce w 2023 roku, a ostatni pracownicy pozostaną w Warszawie do końca 2025 roku.
Czym zajmował się NatWest w Polsce?
NatWest posiadał w Polsce globalne centrum usług wspólnych, które odpowiadało za wsparcie procesów bankowych dla całej grupy finansowej. Było to kluczowe zaplecze dla operacji bankowych, które pozwalało na realizację strategii rozwoju banku.
Główne biuro NatWest Group Poland znajdowało się w Warszawie, w dzielnicy Włochy, niedaleko lotniska Chopina. Zatrudnieni w Polsce specjaliści zajmowali się m.in. analizą ryzyka, obsługą operacyjną oraz wsparciem technologicznym dla globalnych operacji bankowych.
Decyzja o opuszczeniu Polski może być powiązana z zmianami na najwyższych szczeblach zarządzania w grupie NatWest. Od lutego 2024 roku nowym dyrektorem generalnym został Paul Thwaite, który zastąpił Alison Rose.
Jakie skutki może mieć wycofanie się NatWest z Polski?
Decyzja NatWest o zamknięciu polskiego oddziału nie tylko wpłynie na rynek pracy, ale także może mieć konsekwencje dla całego sektora finansowego w Polsce. Oto kluczowe skutki tej decyzji:
- Utrata miejsc pracy – 1600 osób pracujących dla banku w Polsce będzie musiało szukać nowego zatrudnienia. Możliwe jednak, że część z nich znajdzie pracę w innych instytucjach finansowych.
- Zmniejszenie inwestycji zagranicznych – wycofanie się NatWest może wpłynąć na postrzeganie Polski jako atrakcyjnego miejsca dla międzynarodowych centrów operacyjnych.
- Przeniesienie operacji do Wielkiej Brytanii i Indii – oznacza to, że Polska traci rolę jednego z kluczowych hubów operacyjnych dla tej grupy finansowej.
Choć NatWest nie obsługiwał klientów indywidualnych w Polsce, jego działalność miała istotny wpływ na sektor finansowy. Decyzja o zamknięciu biura w Warszawie to kolejny przykład zmian w strategii międzynarodowych korporacji finansowych, które coraz częściej koncentrują swoje operacje w wybranych regionach.
Źródło: warszawa.eska.pl